iphone-imei-seri-numarasi-

Yurtdışından Alınan iphone’un IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

Ülkemizde iphone fiyatlarının ateş pahası olması nedeniyle yurtdışında seyahat eden vatandaşlarımızın birçoğu yabancı ülkelerden iphone alarak dönüyor. Dış devletlerde ülkemize oranla daha ucuz olan ve turistler için satış sonrası vergi iadesiyle satışa sunulan iphonelar vatandaşlarımızın daha da ilgisini çekiyor. Birçok uygulamayı ve özelliği bünyesinde barındıran iphone’u yurtdışından almak da bu açıdan daha mantıklı oluyor. Ancak Türkiye’ye girişten sonra telefonunun IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Aksi halde her ne kadar ucuz da olsa; telefon hiçbir şey ifade etmiyor. Özellikle bilinçsiz bir şekilde sadece ucuz olduğu için iphone’u yurtdışından Türkiye’ye getiren ve uygun bir pasaport bulamadığı için kayıt yaptıramayan birçok insan var.

Yurtdışından getirilen iphone’ların her ne kadar 60 gün kayıt yaptırılmadan kullanılması mümkün olsa da; bu kaydın erkenden yaptırılması sizin yararınıza olacaktır. 60 günlük bu süre içerisinde IMEI kaydının yapılması gerekmektedir. Bunun için uygun bir pasaport bulunarak, ilgili yerlerden kayıt işlemi gerçekleştirilebilir. Artık e-devlet uygulamasıyla başvuru yapabilme fırsatı da bulunuyor. AVEA, Turkcell, Vodafone gibi operatörler için e-devlet uygulamasına başvurabilirsiniz. Pasaport sahibi, şahsa ait bilgiler ve e-devlet şifresiyle bu kayıt işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bu konuda en önemli nokta ise; pasaportun son 2 yılda herhangi bir cihazın kaydı için işleme alınmamış olmasıdır. Eğer son 2 yılda herhangi bir cihaz için kayıt yaptırılmış bir pasaport var ise; ilgili pasaport üzerinden kayıt yaptırılamamaktadır. Bu yüzden bu noktaya dikkat edilmesi gerek.

9 yorum

 1. Yurtdışından iphone-ipad tarzı ürünler getirmek Türkiye’den almaya nazaran gerçekten de daha hesaplı oluyor, e-devlet ile böyle kolay kaydedilebilmesi de çok iyi olmuş. Bu faydalı makale için teşekkürler.

 2. Daha önce yurtdışından 1 adet iPhone getirmiştim fakat IMEI kaydını yapamamıştım. Bilgiler için teşekkür ederim, en kısa sürede IMEI kaydını yaptırıp kullanmayı düşünüyorum.

 3. Benim arkadaşımda vardı.Yurtdışından dayısı getirmiş.Kara kara düşünüyodu nasıl kayıt ettircem diye.bu yazı çok iyi oldu gerçekten.Teşekkürler.

 4. Bizde bi kez yurtdışından iphone satın aldık. imei kaydı için pasaport kayıt hakkı olan kişi bulmak biraz zor ama yurt dışından daha ucuza geliyor cihazlar

 5. E-devlet üzerinden artık yapılıyor. Passport sahibi bankaya harcı yatırdıktan sonra e devlete giriş yapıp emai kayıt yapabiliyor. Telefoncuya veya başka biryere gitmeye gerek kalmadı arkadaşlar

 6. Teşekkürler baya yardımı oldu

 7. Otomatik kepenk

  Ben yinede yurtdışından gelen telefonlara karşıyım yerli telefona ödediğimiz vergiler bu ülke için sonuçta.

 8. orjinal obisistop

  Teşekkürler çok faydalı oldu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*