Yurtdışı Farklılıkları

Yazları bile 3 ay tatile gideceğinize turistlerle olsun veya stajyaparken dilinizi geliştirin. Bilhassa uluslar arası firmalarda staj olanağınız varsamuhakkak staj ücretsiz yurtdışı eğitimi yapın. Amerika’ya geldikten sonra eğitim aldıktan sonra CV’nizde Sonygibi firmalarda çalıştığınızı gösterseniz -2 veya 3 aylık- orada işe yarıyor. Ve yazlarınızımuhakkak boş geçirmeyin derim. Yine tatilinizi yapın ama dil olsun staj olsun bunlar dayurtdışında –sadece Amerika için ücretsiz yurtdışı eğitimi söylemiyorum- başarılı olmanız için çok önemli etkenler.  Sosyal sorumluluk projelerine bakış nedir Amerika’da? Yani öğrencinin sosyal sorumlulukprojelerinin olması avantaj mıdır?  Tabi ki o da bir avantaj. Burada katıldığınız aktiviteler veya öğrenci merkezlerinin kulüpleriolsun, sosyal çalışmalar, kültürel faaliyetler olsun, o da sizin CV’nizde bir artı olarakgösteriliyor. Ayrıca Birleşik ücretsiz yurtdışı eğitimi Milletler veya diğer büyük uluslar arası gönüllü kuruluşların“Türkiye ‘de bunları yapmış, bizde de yapabilir” gibi düşünceler gelişebiliyor.

Hocamın dadediği gibi bunlar çok büyük etkenler.  Öğrencinin merak ettiği genelde maliyettir. Yani her üniversitenin koşulları aynı değil amakabaca bir master yurtdışındaki üniversiteler öğrencisinin bir yılı ne kadara mal oluyor?  Devlet üniversitelerinde 10.000’in altında olan programlar da var. Yani bir yıllığınısöylüyorum. Master 2 yıllık bir program. 20.000 dolara masterı da yapabiliyorsunuz. Bazıbüyük okullar mesela Harvard veya Yale Üniversitesi’nin yurtdışındaki üniversiteler yıllığı 30.000 dolar. Toplamdayaklaşık 60.000 dolara denk geliyor. Tabii en üstteki okullara girmek daha zor ama bursimkanı var. Eğer not ortalamanız bu bahsettiğim; TOEFL, Gmat ortalamanız çok yüksekse,burslu giren çok arkadaşımız da var. Yani olmayacak bir şey yok veya benim gibi masterabaşlayıp ikinci dönem okuldan tam burs da alabiliyorsunuz, araştırma görevlisi ya da asistan

olarak. Yani fiyatlar, gözünüzü çok korkutmasın veya daha düşük 5-6 bin dolar yıllığı olan birüniversiteye gelip masterınıza başlayıp daha sonra yurtdışındaki üniversiteler ikinci dönem notlarınızı yükseltip daha iyiokullara geçme imkanınız var. Yani maddi olarak eyalet bazında da fiyatlar değişiyor ama bufiyatlar gözünüzü korkutmasın, mastera başladıktan sonra olmayacak bir şey yok.  Yabancı öğrenciler için ayrılmış özel bir kontenjan var mı ?  Yok, o anlamda yok sadece Kızılderililer için var onlar da soykırımdan dolayı.  Amerika’da yaptığımız, yurtdışı eğitim danışmanlığı Türk ve Kızılderililer arasındaki ilişkiler bu konuyla ilgili aslında.Şubat ayında Hava ve Su kabilesi -Arizona’da ismi de Hava ve Su- ile ilgili programyapacağız, Türkiye’deki bazı vatandaşlarımızda Kızılderililerin DNA’ sında aynı DNA çıktıyani biz Türkler Kızılderili’dir demiyoruz ama bazı kabilelerde hakikaten kültürel olarak hemDNA anlamında benzerlikler bulundu. İleride akademik anlamda yani yurtdışı eğitim danışmanlığı İstanbul ÜniversitesiMezunlar Derneği olarak da akademik anlamda bazı çalışmaların yapılması için bazıfaaliyetler yapıyoruz. Sizin sorunuza gelirsem de, Kızılderililer geçmişteki tarihikonumlarından dolayı, vergi vermiyorlar Amerika’da ayrıca özel öğrenci kontenjanları varistedikleri okullara gidebiliyorlar ama bunun dışında uluslar arası öğrencilerin kontenjanı yok.Eğer yurtdışı eğitim danışmanlığı okul tarafından kabul edilirseniz istediğiniz okula gidebiliyorsunuz.  Sadece devlet tarafından mı sağlanıyor yoksa başka derneklerden, vakıflardan burs alınabilinirmi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*