Youtube iPad Kullanıcılarını Üzmedi

Dünyada 200 milyondan fazla kullanıcının sahip olduğu Apple’ın tablet bilgisayarı iPadler için Youtube’dan kullanıcıları sevindirici bir duyuru yapıldı. Youtube bazı iPad modellerinde desteklenmeyen ve bu nedenle kullanıcıların çalıştıramadığı ekranı bölme özelliği ile bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Apple şirketinin iPad Air 2 ve iPad mini 4 modelleri için tasarlanan ekranı bölge özelliğinin iOS 9 işletim sistemi ile geldiğini ancak Youtube tarafından desteklenmediği belirlenen bu sorunun düzeltildiği belirtildi. Aynı zamanda daha önceden iPad Pro kullanıcıları tarafından sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilen bu özelliğin Youtube uygulamasında da kullanılabileceği açıklandı.

 

Basit bir video saklama ve yayınlama sayfası olarak yayın hayatına başlayan Youtube 2006 yılında Google tarafından satın alınmasıyla birlikte internette video izleme ve yayınlama anlamında bir devrime imza atmıştı.

Youtube firmasının çoklu ekran özelliğinin kullanılmasındaki engellin uygulamanın kendisinden olduğunu ve bu nedenle de iOS kullanıcıları için tasarlanan uygulama indirme merkezi App Store’daki Youtube uygulamasını güncellediğini belirtti. Picture-in-picture özelliği olarak tanıtılan ve resim içinde resim olarak ifade edilen özelliğin Youtube tarafından desteklendiği biliniyor.

Yeni uygulama güncellemesi ile birlikte artık Split View olarak tanıtılan ve ekranı bölme özelliği olarak ifade edilen özellik de Youtube tarafından desteklenebilecek. Ancak bu özelliğin iPad Pro modellerinin 9.7 ve 12.9 sürümlerinde ve iPad mini 4 ile iPad Air 2 modellerinde yer aldığını hatırlatmak gerekir.

Her ne kadar kullanıcılar tarafından gecikmiş bir güncelleme olarak söylense de iPad kullanıcıları için Youtube’ın bu atılımının daha fazla kullanıcıyı çekeceğe benziyor. Birçok iPad kullanıcısı Youtube dışındaki çeşitli uygulamalarla bu sorunun üstesinden geldiği biliniyordu ancak Youtube şirketinin bu duruma bir son vermek istediği böylece belli oldu.

Youtube-iPad-Kullanicilari

Kısaca ekranı bölme özelliğinden bahsetmek gerekirse, bu özellik iPad kullanıcılarına en çok iki uygulamayı bir arada kullanmasını sağlaması anlamında yarar sağlayacak. Kullanıcılar Youtube’da video izlerken bir yanda da herhangi başka bir uygulamayı aynı anda kullanabilecek.

Daha önceden buna benzer bir özellik resim içinde resim olarak adlandırılan küçük video özelliği ile destekleniyordu. Youtube uygulamasındaki videoları küçülterek ekranın belirli bir köşesine koymayı sağlayan bu özellikle kullanıcılar diğer uygulamalardan faydalanabiliyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*