Yılın en iyileri (2012 iTunes)

Apple bu yılın en iyilerini açıkladı. Sıralamalar iTunes ve AppStore için. Yıllık olarak belirlenen best of‘larda o yıl en çok beğenilen uygulamaları ve yapımcılar seçiliyor. Bu yıl da en iyi uygulamalar ve uygulama yapımcıları belirlendi.

itunes-appstore-best-of

Raporlar doğrultusunda bu yılın iPhone uygulaması olarak Action Movie FX, iPad uygulaması olarak da Paper seçildi. Seçimler bahsettiğimiz gibi bununla da kalmadı. Yılın en iyi uygulama yapımcısı Rayman Jungle Run‘ın yapımcısı Ubisoft olurken onu ciddi bir rakip izledi; The Room oyunu. The Room isimli bulmaca oyunu ayrıca Appstore editörünün seçimi olarak da kayıtlara geçti.

Yılın en çok ilgi çeken uygulamalarından bir diğeri de Propellerhead isimli müzik yapımı uygulaması. Ayrıca vejeteryan kullanıcılar için yemek tarifleri fikriyle Green Kitchen uygulaması da adından çokca söz ettirmeyi başardı.

Loren Bitcher’in (Eski Twitter mobil geliştiricisi) Letterpress‘i iPhone’da yine ilgi gören uygualamalar arasındaydı. Mars’ta yürüyüşe imkan tanıyan oyun uygulamasıyle Waking Mars’da bu yılın iPad’cileri tarafından ilgi görülenler arasına girdi ve ikinci oldu.

Apple tarafından satın alma dedikodularıyle bir hayli sevilen ve reklamını yapma şansı bulan Snapguide uygulaması da keşif uygulamaları arasında liderlik koltuğunu kimseye bırakmadı.

Eee hal böyleyken en çok indirililen ve satış sayısına ulaşan uygulama ise YouTube desek çok şaşırmazdınız sanırım. iOS’dan kaldırılan YouTube uygulaması üzerine google iOS’cular için yeni bir YouTube uygulaması yayınlamıştı. Bu da YouTube’u iPhone’un birincisi yaptı. Ücretsiz uygulama kategorisinde de Microsoft ile gücüne güç katmak isteyen Skype iPad’ciler tarafında rağbet gören en iyi ücretsiz uygulama oldu.

2012 yılı için öne çıkan uygulama ve yapımcılar bu şekilde oldu. Tam böyle yazımızı bitirmeye yeltenmişken eminimi aklınıza Rovio‘nun Angry Birds‘ü ne alemde diye soru takılmıştır. Hemen cevaplayalım; Angry Birds Space ile hem iPad’de hem de iPhone’da zafer çığlıkları atıyor. Yani en çok satılanlar listesinde çifte zafer yaşayan tek uygulama.

Bakalım yeni yıldan hangi uygulamalarla hayatımız kolaylaşırken hangi oyunlarla daha çok eğlenebileceğiz. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*