Yeni iOS ile iPhone Notlarını Şifreleme

Apple’ın iPhone özelindeki iOS 9.3 güncellemesiyle gelen birçok fonksiyonel yeniliğin yanı sıra “notlar” uygulaması için geliştirdiği “şifreleme” de önemli özelliklerinden biri.. Sadece iPhone üzerinde değil aynı zamanda iPad ve MacBook’lar için de eşzamanlı kullanabileceğiniz bu şifreleme özelliği için cihazınızı iOS’un son sürünümüne yükseltmeniz gerekiyor.

Aklınızdakileri döktüğünüz, bilgi ve yazıları yapıştırarak sakladığınız, özel şifrelerinizi kaydettiğiniz, alışverişlerinizi veya yapılacaklarınızı listelediğiniz, kısacası; günlük hayatınızın her alanı için kullandığınız Apple’ın “notlar” uygulamasının “şifreleme” özelliği sayesinde kolaylıkla notlarınızı korumaya alabileceksiniz.

iphone-not-defteri

iPhone notlarını şifreleme işlemi; kolaylıkla kilitlenebilir veya vazgeçerseniz de kolaylıkla kilidi kaldırılabilir bir yönteme sahip. Tek yapacağınız işlem; notlar uygulamasında şifrelenmesini istediğiniz notun içerisine girip, sağ üstte yer alan paylaşım menüsüne tıklayarak “notu kilitle” (lock note) seçimine tıklamanız olacak. Bu seçimle beraber; ekranınıza “şifre, şifre doğrulama ve ipucu” (password, verify, hint) girişini yapabileceğiniz alanlar geliyor. Mümkün olduğunca kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre girişi yapmanız ve “ipucu” bölümünü doğru doldurmanız çok önemli. Ki; bundan sonraki diğer notlarınızı kilitleme sürecinde veya notu görüntülemek için her zaman bu şifreyi sizden istiyor olacak. Apple’ın bu aşamaya eklediği TouchID’yi kullanarak da şifrenizi yazmak yerine parmak izinizle de notlarınızı kilitleyebilir veya görüntüleyebilirsiniz.

iphone-sifereleme-ozelligi

Girişini yaptığınız şifrelerin ardından “kilit eklendi” uyarısının ve notunuzun sağ üst köşesinde kilit simgesinin görünmesiyle bu işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Dilerseniz başka bir notunuzu da “notu kilitle” seçimiyle kilitleyebiliyor ve oluşturduğunuz eski şifreyle, yeni notunuzu görüntüleyebiliyorsunuz. Uygulamanın ana ekranında ise listelenen notlarınızın yanındaki kilit simgesiyle de; hangilerini koruma/kilit altına alıp almadığınızı anlayabiliyorsunuz. Şifrelenen notunuzun kilidini kaldırmak istediğinizde ise tek yapmanız gereken; notun içerisindeyken tekrar paylaşım menüsüne tıklayarak “kilidi kaldır” (remove lock) işlemini seçmeniz olacak.

sifreleme

iPhone notlarını şifreleme özelliğini “Ayarlar” bölümündeki “Notlar” üzerinden de düzenleyebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar; bu bölümdeki “şifre değiştirme” işlemi mevcut kullandığınız şifreyi değiştirmenizi sağlıyor. Ancak şifrenizi unuttuysanız kullanacağınız  “şifre sıfırlama” işlemi ise mevcutta kilitlenmiş notların şifrelerini koruyup, bu bölümde yapacağınız işlemden sonraki notların şifrelerini sıfırlamanızı sağlıyor. Şifrenizi unuttuysanız ve ipucu yardımıyla da bulamadıysanız eğer; Apple dahi bu konuda size yardımcı olamıyor.

iPhone notlarını şifreleme işlemi ile notlarınızı kolaylıkla ve güvenle korumaya alabilir, dilediğinizce özelleştirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*