WhatsApp güvenlik açıklarını kapatıyor

Dünya’nın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni sürümünde bazı özelliklerin giderek artacağının açıklanması kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Anlık mesajlaşma programı olarak hayatımıza giren ilk zamanlarda kullanıcılardan çok düşük ücret alarak programı satan WhatsApp’ın artık ücretsiz olarak hayatına devam ettiğini biliyoruz. Programın ücretsiz hale gelmesinden sonra kullanıcıların endişe taşıması WhatsApp’ın aslında sanıldığı kadar güvensiz bir program olmadığını gözler önüne seriyor.

Son yaptığı güncellemeden sonra şifreleme işlemi ile kullanıcılar arasında yapılan yazışmalara koruma altına alan uygulama artık daha güvenli hale gelmek için yeni çalışmalarına devam ediyor.

İlk olarak uygulamaya kayıt olacak olan kullanıcılara cep telefonu üzerinden 6 haneli bir şifre gönderen WhatsApp bu özelliği ile dikkatleri üzerine çekme başarısı gösterdi. Özellikle tek bir hat üzerinden kullanıma müsaade edilen WhatsApp’ın yakın zamanda sunacağı özelliğin başında ise çift haneli güvenlik sisteminin geleceği açıklandı. Ancak bu iki haneli uygulama sisteminin kullanıcıların tercihine bırakılacağı açıklandı. Özellikle ayarlar bölümünde yer alana hesaplar kısmına girerek kullanıcıların burada bulunan özellikleri kullanacağı ve bu durumdan sonra WhatsApp’ın çift aşamalı olarak güvenlik durumuna alacağı açıklandı.

Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın bu özelliğinden sonra tartışmalara konu olan güvenlik açığının bir nebze olsun kapacağı ve kullanıcıların yazışmalarının daha da güvenli hale geleceğinin açıklanmasından sonra WhatsApp artık daha güvenli bir uygulama durumuna gelecek.

Yeni özellikleri hayata geçirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam eden WhatsApp’ın bu özelliği yakın zamanda duyuracağı ancak henüz net bir tarih vermediği açıklandı. Tahminimize göre 2017 yılının ilk aylarında WhatsApp’ın bu güncellemeyi hayata geçirmesi bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*