Whatsapp

WhatsApp Google’ın Mı Oluyor?

Cep telefonlarında gittikçe popüler hale gelmeye başlayan uygulamalar arasında ücretsiz mesajlaşma uygulamaları sanırım ilk sıralardadır. Bu uygulamalar özellikle ücretsiz çözümler sunması, sosyal ağlara iletişimin sağlanması gibi nedenlerle tercih sebebi oluyorlar. WhatsApp bu uygulamalar içerisinde oldukça öne çıkan bir uygulama ve sanırım Google ile pazarlık halinde. Yakında uygulama Google tarafından satın alınırsa kimse şaşırmayacak.

 Whatsapp

Önceleri BlackBerry gibi bazı üretici firmalar mobil ağ üzerinden ücretsiz mesajlaşmanıza izin veren BBM gibi uygulamalarla popüleritesini uzun süre korumayı başardı. Fakat sonrasında mobil platformlar için ücretsiz mesajlaşma için uygulamalar geliştirildi. Her ne kadar ülkemizde dahi önemli kullanıcı sayısına ulaşmaya başlayan WhatsApp bu uygulamalar içerisinde en popüleri olsa da alternatifleri var. Örneğin; SnapChat, Kik, Line, WeChat ve MessageMe gibi..

Bu kadar popüler bir pazarın Google gibi bir dev tarafından takip edilmemesi beklenemezdi. Google son gelen haberlere göre WhatsApp’ı satın almak için 5 hafta önce görüşmeye başlamış. Satın alma için sözü edilen rakam 1 milyara dolarlar düzeyinde. Mobil mesajlaşma her firmanın iştahını kabartsa da Google’ın geride kaldığı bu alanda atılımlar yapması zaten beklenmekte idi. Google için iddialardan biri Babble (veya Babel) ile bu pazara gireceği idi. Bu uygulama ile çapraz-platform mesajlaşma hizmeti planlandığı söyleniyordu. Google bu satın alma gerçekleşirse ya rakibini tamamen ortadan kaldırmayı planlayacak yada önemli bir kullanıcı kitlesine satın alma ile sahip olmuş olacak.

WhatsApp yetkilileri her ne kadar böyle bir görüşmeyi yalanlasa da ateş olmayan yerden duman çıkıp çıkmadığını zaman gösterecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*