ucuz iPhone 4s
ucuz iPhone 4s

Ucuz iPhone’da neyin nesi?

Şimdilerde ucuz iPhone diye haberler duyuyor, okuyoruz. Bu haber belki birçoğunuzu heyecanlandırıyor ve belki günün birinde biz de alırız bir tane diyen bile oluyordur. Ancak burada aslolan iPhone’un daha ucuz satılmasından ziyade daha ucuz malzemelerle üretilmesi. Yani biraz kaliteden kısalım ve kullanıcılara daha ucuza yeni bir segment ürünü çıkaralarım.

ucuz iPhone

Şimdi iPhone 5 çıktı bildiğiniz gibi. Biz Türkiye olarak diyoruz ki bu nedir böyle. Bu fiyata telefon mu olur. Çünkü ülkemizde 2500TL gibi fiyatlarla satışa çıktı. Tabiki hal böyle olunca da bizler diyoruz ki; “çok pahalı, iPhone’un diğer telefonlardan ne farkı var, Çok çok pahalı vs.”

Aslında iPhone pahalı değil. Bizim ülkemizde pahalı. Amerika çıkış fiyatı biliyorsunuz 599 dolar. Yani direk bu fiyat üzerinden ülkemize geliyor olsa eminim ki birçok kişi iPhone almayı tercih edecektir.

Her neyse bu özeleştiriden hemen sonra haberimize dönecek olursa; Apple pazar payında bir düşüş gördüğü ve özellikle de Çin pazarında iyi bir satış oranı elde edebilmek için bu ucuz segment ürünü üretmek istiyor. Bu konuda herhangi bir açıklama yok. Doğruluğu kesin olmamakla birlikte bu haber ilgi çekici olduğundan ötürü çabuk yayılıyor ve ucuz iPhone insanların ilgisini daha cezbediyor.

Ucuz iPhone için telaffuz edilen diğer şeyler de; yine iPhone 5 ‘teki gibi büyük ekranlı olacağı, işlemciden ötürü fiyatı yükselen cihazlarda A serisi işlemciler yerine Qualcomm firmasının SnapDragon işlemcilerinin tercih edileceği gelen bilgiler arasında. Daha doğrusu gelen söylentiler arasında. Fiyat olarak da 200-250 dolar telaffuz ediliyor. Bu yıl sonuna kadar da raflarda görebileceğimiz gelen iddialar arasında.

Bu ucuzluk (parantez içindedir, yoksa fiyatının düşük olmasını elbette isteriz) Apple’ın değerini düşüreceğe benziyor. Steve Jobs‘ın ömrünü adayarak yükselttiği başarı çıtası Tim Cook ile yerle yeksan olabilir mi? Bunu zaman gösterecek. Belki de çok iyi bir adım atılmış ve Samsung gibi diğer cihazların payından da pay koparılmış olacak. Bekleyip göreceğiz…

güncelleme: Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller, Apple’ın ucuz bir iPhone üreteceği söylentilerini yalanladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*