TvOS 9.2 Yayımlandı

Herkes Apple SE ve yeni İpad Pro 9.7’’ e odaklanmışken sessiz sedasız TvOS 9.2 Yayımlandı.

Apple Tv’lere pek çok yeni özellik ve işlev katan TvOs 9.2 güncellemesi devrimsel nitelikte olmasa da ürün deneyimini iyileştirdiği aşikar. İşte TvOS 9.2 Yayımlandıktan sonra Apple Tv’nin kazandığı yeni özellikler;

Arama Alanı, Kullanıcı Adları Ve  Şifreler İçin Siri Desteği

TvOS 9.2 ile beraber artık Apple TV’ler arama alanları kullanıcı adı alanları ve şifre alanlarında Siri dikte özelliğinden yararlanabilecekler. Tek  gereken Apple Tv’nizin Siri Kumandası üzerindeki mikrofon tuşuna basmak arama yapmak istediğiniz şeyi söylemeniz yeterli  anında almak istediğiniz cevap karşınızda. Eğer bu özelliği kullanarak bir şifre yazmak isterseniz her bir karakteri tek tek söylemeniz gerekiyor.

siri-arama

App Store İçin Siri Araması

TvOS 9.2 ile beraber Siri’nin yapabilecekleri de artmış durumda. Siri kurulu uygulamalarınız arasında arama yapabiliyordu şimdi Uygulama Mağazasında arama yapma özelliğine de kavuştu. Apple TV kumandanız üzerinde ki mikrofon tuşuna basın ve ‘Uygulama Mağazasında Angry Birds Ara’ benzeri bir deneme yapın istediğiniz uygulamalar karşınıza gelecektir.

Uygulama Klasörleri

Tıpkı OS X, Ve İOS’ta olduğu gibi artık TvOs da uygulamaları klasörler altında gruplama yeteneğine sahip. Yeni bir klasör oluşturmak için Apple Tv kumandanız yardımıyla seçtiğiniz uygulamayı bir diğer uygulamanın üzerine sürüklemeniz yeterli ardından yeni bir klasör oluşacak ve bu klasöre isim vermeniz istenecek. Eğer bir uygulamayı oluşturduğunuz bir klasörden diğerine kolayca taşımak isterseniz klasörün içinde uygulamaya gelip kumandanızın oynat/duraklat tuşuna basmanız yeterli.

uygulama-dosyalari

Uygulama Geçiş Ara Yüzü

Tıpkı iOS gibi Apple Tv de birden fazla uygulama açıkken kullanılan uygulama geçiş ara yüzünü değiştirmiş durumda. Artık Apple TV kumandanız üzerinde ki TV tuşuna basarak açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Artık geçişlerde ki animasyon değiştirilmiş durumda ve uygulamalar soldan sağa doğru akmak yerine sağdan sola doğru akıyorlar.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi & Canlı Fotoğraflar

TvOS 9.2 fotoğraf tutkunları için de güzel yenilikler içeriyor. Eğer iCloud Fotoğraf Kütüphanesi aboneliğiniz varsa tüm fotoğraf ve video koleksiyonunuzu televizyonunuzun büyük ekranında görüntüleyebilirsiniz. Üstelik güncellenen fotoğraf uygulaması sayesinde yeni nesil İphoneların çektiği canlı fotoğraflarda Apple TV’ler üzerinde görüntülenebiliyor.

Bluetooth Klavye Desteği

Yeni güncellemeyle beraber Apple Tv artık bluetooth klavye desteğine kavuşmuş durumda. İster Apple’ın kendi klavyesi isterseniz de bir başka klavyeyi kullanmanız mümkün.

bluetooth-klavye

Konferans Odası Görünümü

Önceki nesil Apple TV’lerde olan bu özellik 4. Nesil Apple TV’ye de gelmiş durumda. Özellikle air play özelliğinden yararlanarak sunum yapanları hedef olan özellik işletim sisteminin eğlence odaklı özelliklerinin arka plana atılmasını sağlıyor.

TvOS 9.2 Yayımlandıktan sonra Apple TV’nin  kazandığı özellikler şimdilik bu kadar yeni güncellemelerle beraber çok daha fazla özelliğin cihaza kazandırılması bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*