Sosyal medyanın özgür kalamayacak köleleriyiz

Hayatımızın bütün ışıltısını engelleyen sosyal medyaya olan düşkünlüğümüz her geçen gün artmaktadır. Kullanım amacını aşarak, nefes alışlarımızı dahi paylaştığımız sosyal medya hayatımızı aslında pekte güzel bir hale getirmemektedir. Evet, aktif olarak kullanmak ve trendleri takip etmek gerekli ancak sınırları bilmeli ve hayatımızın tam ortasına koyarak iletişimsizliğe sebep olmamalıyız.

Sosyal Medya ve İletişimsizlik

Facebook, İnstagram, Twitter, Snapchat ve daha birçok uygulama hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Kullanım amaçları eğlence tabanlı olmasına rağmen biz her anımızı ve rengimizi görse hale getirmekten keyif aldığımız ve zorunlu hissettiğimiz zincirler haline geldi. Aslında amaçlarından fazla bağımlılık yapmasına müsaade etmiyor olsak gerçekten gerekli ve keyifli uygulamalar olduğunu fark edebiliriz. Her geçen gün hepimiz sosyal medyanın asla özgür kalamayacak köleleriyiz tezini doğruluyoruz.

Yediğiniz yemeği, sevdiğiniz insanı, giysinizi ve daha birçok ayrıntıyı paylaşmak yerine asıl amacına uygun olarak birleşme ve anıları taze tutma görevini kullanıyor olsak sanal zaman dışında bize kalan hayatımıza ait zamanı daha kaliteli geçirerek keyif alabileceğiz. Biz, sevdiğimiz insanla huzurlu bir mekânda kahvaltı yapmaktan değil de orada çekeceğimiz fotoğrafları sosyal medyadan ilan etmekten keyif alıyoruz. Ne yazık ki zaman geçip gidiyor ve hafızalarımızın medyasında hiç bir anı kalmıyor.

Kölelik

Sosyal medya bizim izin verdiğimiz süre kadar hayatımıza dahi olabilecekken biz onu bir parçamız ve asla vazgeçemeyecek gibi sahiplendiğimiz için onun zincirlerine mahkûm oluyoruz. Hepimiz sosyal medyanın asla özgür kalamayacak köleleriyiz tezini eritmek için sevdiklerimizle yüz yüze daha çok vakit geçirmenin, baş başa sohbet ederek yenilen yemeklerin ne kadar keyif verdiğini hatırlarsak onun kölesi olmaktan kurtulabileceğinizi göreceksiniz. Sadece eğlenmek için kullandığınız sürece her açıdan sizi rahatlatacağını göreceksiniz. Sosyal medya sizi değil, siz sosyal medyayı kullanın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*