Sonunda Beklenen Güncelleme Gelecek mi ?

 Apple‘ ın ürünü olan ipad ve iphone ürünlerinin günümüzdeki kullanım yaygınlığı aşikar. Peki, bu kullanım yaygınlığının nedeni ne?  Sadece donanımı değil tabiki yazılım ve işlemcisinin rolü çok büyük. Bu nedenle iOS kullanıcılarının iOS 10 dan en çok bekledikleri özeliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • SİRİ

Apple ‘ ın kişisel sesli asistanı olan Siri hayatımıza ilk iPhone 4s ile 2011 de girmiştir.

İnsanların epey dikkatini çekmeyi başaran Siri, ilk başlarda çok da insanların beklentilerinin yüksek olmadığı bir asistandı. Yani bir nevi eğlence aracı haline geldi. Çünkü Siri 4s den sonra çokça yol kat etmiş olsa bile hep eğlence yönü ağır bastı. Basit düzeyde işlevleri yapabilir düzeyde oldu. Ama artık insanların Siri den beklentileri arttı. Daha karmaşık işlemleri yapılması isteniyor. Fakat Sadece basit komutları yerine getirebiliyor olması ister istemez insanların gözlerini iOS 10 a yöneltti. Siri nin robotik sesten kurtulması da en çok beklenen özelliklerden.

apple-siri

  • 3D Force Entegrasyonu

Apple Watch ve MacBook modellerinde kullanılan dokunma şiddetine göre tepki veren Force Touch teknolojisinin geliştirilmiş şekli olan 3D Touch teknolojisine iPhone 6s’te yer verdi. Sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde bulunuyor. Bundan sonraki iPhone’larda

Bu özelliğin olması bekleniyor. Daha yeni bir özellik olduğundan kullanıldığı uygulamalar çok sınırlı düzeyde bulunuyor. iOS kullanıcılarının bu konuda istediklerini en önemli istek, 3D Touch özelliğinin iOS 10 ile birlik daha çok uygulamaya yayılmalı.

  • Kişiselleştirilmiş Kontrol Merkezi

Apple kişiselleştirmeye pek yanaşmayan bir şirket. Fakat durum şuan Steve Jobs dönemindeki kadar sıkıntılı değil. Ama yine de androidlerde olduğu kadar kişiselleştirmelere

Pek yer verilmiyor. Bu nedenle biraz da olsa iOS 10 da kontrol merkezinin kullanıcılara bırakılması beklenen özelliklerden.

apple-ios-10

  • Mail uygulamalarının gelişmesi

Apple daki mail uygulamalarında bulunmayan bulut depolama desteği, takvim senkronizasyonu hep bir eksiklik olarak göze battı. Haliyle istekleri de karşılayamadı. Bu sebeple yeni iOS 10 da depolama bulut desteğinin, takvim senkronizasyonunun vs. uygulamaların gelmesi bekleniyor.

  • Yerleşik uygulama

Apple ‘ ın takıntılı olduğu konulardan bir tanesi de yerleşik uygulamalar. Her yeni bir ürün veya güncelleme de sayılarını gitgide artıyor. Örneğin, harita veya navigasyonu kullanmak istiyorsunuz. Apple sizi direk apple map ‘ a yönlendiriyor. Google mapsi kullanmak isteyen kullanıcılar direkt kullanamıyorlar.  Bu uygulamayı ayrıca yüklemeleri gerekiyor ve beraberinde apple map İ de silemiyorlar. Haliyle apple kendine özgün uygulamaların kullanılmasını istiyor. “Bırak insanlar istediğini silsin, istediğini varsayılan atasın kardeşim!” diyenler çok… Bu konudaki istekler de bu yönde.

apple-ios-guncelleme

  • Çoklu Kulanıcı Desteği

Genelde bu özellik ipadler için isteniyor. Çünkü ipadler genelde evlerin çoklu kullanım cihazı haline geliyor. Evde kim varsa nerdeyse sıraya giriyor kullanmak için. Çocuk, el, dost, arkadaş. Apple da herkese ayrı kullanıcıyla gir özelliği tanımıyor. Ee haliyle özel filan da kalmıyor, haklı insanlar. Boşanmaları artırmayalım sayın apple, bu olaya bir el atalım.

  • Widget Desteği

Kullanıcıların değişmeyen istikrarlı isteklerinden biridir bu widget. Ancak apple hiç bu konuya yanaşmadı. İnsanların görüşü ipad lerde” widget lar için yer var” düşüncesiyle hala insanları beklentiyle yeni iOS a bakmaya yönlendiriyor .

ios-8-8-widget

  • Kamera Özellikleri

Kamera, fotoğraf kalitelerinin gitgide arttığı, teknolojilerin arttığı bu dönemde insanların bir istekleri de fotoğraf çekmeden, fotoğraf üzerinde düzenlemeler yapmak. Artık kullanıcılar geliştirilmiş kamera özellikleri sunması isteniyor.

  • Tek Tuşla Tüm Uygulamarı Kapatma

Androidde uzun zamandır mevcut olan bir özellik bu. İnsanlarımız sabırsız, bir tuşla hallolsun istiyorlar haliyle. Ama apple da hala uygulamaları tek tek kapatıyoruz. Her yeni iOS güncellemesinde beklenilen bu özellik yine beklentiler arasında almayı ihmal etmiyor.

ios-ozellikleri

  • Hızlı Tweet ve Facebook gönderisi

iOS 7 den önce zaten varolan bi özellik bu. Fakat Siri geldikten sonra aslında buna gerek kalmadığı düşünüldü. Çünkü bu kadar basit bir komutu zaten Siri hemen bunu yerine getirebiliyor. Ama yine de iOS kullanıcıların küçük bi beklentileri de bu yönde.

Şimdi bize sadece beklemek düşüyor. Bakalım bu defa bize İOS a neler sunacak…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*