samsung apple'ı yendi
samsung apple'ı yendi

Samsung Galaxy S7 ile Apple’ı yendi!

Araştırma şirketi Counterpoint Research, Samsung‘un ABD akıllı telefon pazarında yeniden zirveye yükseldiğini açıkladı. En son 11 ay önce Apple‘ı geride bırakan Samsung, Galaxy S7 satışları ile bu başarısını tekrar ederek pazar liderliğine yükseldi.

Araştırma şirketinin yayınladığı Mart ayı satış istatistiğine göre, akıllı telefon satışlarının yüzde 28’ini Samsung, yüzde 23’ünü ise Apple gerçekleştirdi. Samsung’un bu başarıya imza atmasında hem Galaxy S7’nin güçlü satışları, hem de iPhone SE’nin Apple’ın umduğu kadar ilgi görmemesi önemli etkenler oldu.

LG ise yüzde 17.1’lik pazar payı ile üçüncü sırada yer alırken, her geçen gün Apple’a bir adım daha yaklaşıyor. LG’nin yeni amiral gemisi LG G5’in Mart ayında henüz satışa sunulmadığını da düşünürsek, Apple’ın önümüzdeki günlerde açıklanacak Nisan ayı akıllı telefon satışlarında üçüncü sıraya düşme ihtimali hiç de uzak görünmüyor.

Mart ayı istatistiklerine göre rakiplerinden çok geride kalan Çinli akıllı telefon üreticileri ise bu durumdan pek memnun değil. Zira satış rakamlarında Huawei yüzde 1, ZTE ise yüzde 6.6’da kaldı. Bir başka ABD’li akıllı telefon üreticisi olan Alcatel ise pazarda yüzde 4.5’lik paya sahip oldu.

Araştırma sonuçlarının yayınlanması sonrası analistler, Apple’ın yeni modellerini satışa sunma zamanı konusunda stratejik hatalar yaptığı görüşünde birleşti. Dünya genelinde Apple’ı geçmeyi başaran Samsung’un bu başarıya ABD’de ulaşması şirketin hisselerinin gözle görülür oranda değer kazanmasını sağladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*