Nokia Lumia Black yazılımı yenilikler

Nokia Dünya’daki baskınlığını kaybediyormu diye düşünmeye başlamışken çılgın bir atakla apple karşı hamle yaparak gene adından söz ettirmeye başlaması muhtemel görünüyor.

nokia-lumia-black-update

Microsoft tarafından satın alınan Nokia ve ardından piyasaya sürülen Lumia model cihazın Türkiye’de ne kadar tutulduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Microsoft’un Nokia’yı alması ile ciddi yenilikler getirirken Nokia’nın kaybetmeye başladığı itibarınıda yavaş yavaş toparlamaya başlamıştır.

Finlandiya’lı teknoloji ustaları Microsoft yeni çıkardığı yazılım güncellemesi ile rakiplerine taş çıkarır cinsten olduğu bir gerçek. Yeni yazılım Black’e eklenen özelliklerde azımsanacak gibi değil, bilindiği üzere Lumia’nın kamera çözünürlüğü bir efsane olmaya başlamışken yeni yazılım ile RAW dosya formatı eklenerek basamakları daha yukarı çekmeyi başarmıştır. Diğer yenilikler ise şöyle….

RAW Dosyası

Lumia 1020 sahipleri artık fotoğrafları ham haliyle yani dijital olarak dokunulmamış bir fotoğraf olarak görebilecekler. Bu sayede Photoshop gibi yazılımlarla fotoğraflar işlenebilecek.

Klasörleme Sistemi

Lumia’larda bulunmayan bir özellik olan klasörleme sistemi yeni yazılım ile kullanıcılarını merhaba derken App Folder ile Lumia’nızın başlangıç ekranında istediğiniz uygulamaları gruplayabiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulamalara hızlı erişebiliyor ve yerden tasarruf ediyorsunuz.

Nokia Refocus

Refocus bir fotoğraf programıdır. Çektiğiniz fotoğrafın odak noktası hoşunuza gitmedi mi! Yeni yazılım ile Refocus odak noktasını değiştirmenize olanak sağlıyarak. Ayrıca yeni yazılım ile 1 GB ve üzeri RAM sahibi tüm WP8 Lumia’ların kullanımına sunulmuş vaziyette

2 yorum

  1. Nokia önceden çok tuutlan bir markaydı. Son yılarda pek gelişemedi ilgi azaldı

  2. Raw dosyası özelliği sayesinde fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların yoğun ilgisini çekeceğe benziyor bu sebeple lumia satışlarında artış yaşabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*