Microsoft Hub’dan IOS Desteği

Geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasının lider firmalarında Microsoft Android markette görücüye çıkartmış olduğu klavyesini IOS işletim sistemi için de kullanıma sundu. Geliştirmelerinde birbirini hedef alan bu iki firmanın uyumlu uygulamalar sunması bu amansız mücadelenin biteceğinin mi habercisi? Kullanıcıların App Store şikayetleri ve uygulamalara tam erişim isteği üzerine Apple’ın da geri hamle yapmış olabileceği belirtilse de Microsoft’un Hub’ı App Store için kullanıma açmış olması buzları eritmek için önemli bir adım olabilir.

ios (3)

Peki Microsoft’un Android ve IOS işletimm sistemleri için kullanılabilir durumdaki klavyesinin özellikleri neler? Her şeyden önce belirtmeliyiz ki bu klavyede de Türkçe dil desteği bulunmuyor. Yani Apple kullanıcıları yine otomatik düzeltmeden kurtulamayacaklar. Ancak yapılan olumlu açıklamaların ardından yakın zamanda Türkçe dil desteğinin de mevcut klavyelere eklenmesi bekleniyor.

Klavyenin bir diğer önemli fonksiyonu ise buluta erişim desteği. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bu klavye üstünden buluttaki verilere bağlanmak içinde arama yakmak ve hatta paylaşıma açmak Microsoft Hub ile artık çok daha kolay bir işlem haline gelecek.

Buluta erişim desteğinin yanı sıra iPhone kullanıcılarını sevindirecek bir diğer özellik ise kopyalama özelliğinin geçmişe de yönelik olması. Microsoft’un geçtiğimiz haftalarda IOS işletim sistemi kullanıcılarına da ücretsiz olarak sunduğu klavye de kopyaladığınız bir veriye daha sonradan da ulaşabilme imkanınız da var.

ios (1)

Sadece kopyalama fonksiyonundaki özelliğiyle kalmayıp daha bir çok kolaylık da sağlayabilen klavyenin tüm özelliklerini kullanabilmeniz için klavyeye tam yetki vermeniz gerekiyor.

Özellikle okuyan ve çalışan Apple kullanıcılarının işine yarayacak bir başka özellik ise bulutun yanında Office programlarına erişiminde bu klavye sayesinde çok daha kolaylaşmış olması.

Microsoft klavye şimdilerde sadece İngilizce verilen bu hizmetleri kısa zaman içinde yeni dil desteği eklemeleriyle daha çok ülkede daha çeşitli kullanıcılara da hizmet vermeyi hedefliyor. Eğer yapılacak olan dil destekleri Türkçe üzerine de olursa şüphesiz iPhone ve iPad’in Türkiye kullanıcıları rahat bir nefes alacak. Öyle ki uygulamanın sunduğu kısa yollar ve erişim desteklemelerinin faydası her çeşit kesimden insana ve her türlü alana yardım edebilecek nitelikte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*