Microsoft, Google, Apple Gibi Şirketler ABD Hükümetiyle Karşı Karşıya

ABD’de, şirketlerden kullanıcı bilgilerini isteyen devlet, bu durumu müşterileriyle paylaşmak isteyen şirketleri engelliyor. Microsoft, bu yasaya karşı mücadele edecek.

Daha önce FBI’a direnen Apple’ın ardından şimdi de Microsoft, kullanıcılarının bilgilerini devletle paylaşmak istemediğini belirtti.

Normalde şirket politikaları gereğince kullanıcıların bilgileri üçüncü kişilerle paylaşılmıyor ancak gerekli görüldüğü takdirde devlet bu bilgileri şirketlerden isteyebiliyor. Bu durumun kullanıcıların aleyhinde olduğunu düşünen Microsoft liderliğindeki çeşitli şirketler, yasaya karşı bayrak açtılar.

Apple Insider’da çıkan bir habere göre, Microsoft’un başlattığı mücadeleye birçok teknoloji firması destek veriyor.

Daha önce ABD Hükümeti ile benzer bir sorun yaşayan Apple, Microsoft’a destek vereceğini açıklayan ilk şirketlerden biri oldu. Apple’ı aralarında oogle, Snapchat, Twitter, Amazon, Mozilla gibi dev firmalar takip etti.

Bilindiği gibi ABD’nin müşteri bilgilerini ele geçirmeye çalışmasının ardından Microsoft, ABD Adalet Bakanlığı’nda bir dava açmıştı.

Microsoft, kullanıcı bilgilerinin 1986 Elektronik Haberleşme Gizliliği Yasası’nca korunduğunu belirterek hükümet yetkilileriyle bu bilgileri paylaşmayacağını açıklamıştı.

Microsoft’un savunduğu bir diğer husus da Anayasa’da müşteri gizliliğini koruyan hükümler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*