Marshmallow Kullanım Oranı

7 yıl önce başlayan Android serüveni, kendini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. Mobil işletim sistemi olan ve Google tarafından geliştirilen Android, pazarın büyük payını kapsıyor. %75 civarında pazar payına sahip olan ve her geçen gün de geliştirilen Android, hatırlarsınız ki 29 Mayıs 2015’te duyurulmuştu. Android M olarak tanıtıldı ve ilk ön izleme sürümü yayınlanmıştı. Ondan sonra 19 Ağustos 2015’te Android 6.0 Marshmallow olarak adlandırıldığı konusunda kullanıcılar bilgilendirildi. Ve 3.ön izleme sürümü yayınlandı. En son 29 Eylül’de ise Nexus 5X ve 6P’de tanıtıldı Marshmallow. 2016 yılının başlarında ise mobil cihaz üreticileri, cihazlarına sunmaya başladılar bu yeni sürümü.

android-kullanici

Marshmallow diğer sürümler gibi yenilikler, düzenlemeler, optimizasyonlar içeriyordu. Üreticiler 2 seneye kadar olan tüm cihazlarına Android 6.0 Marshmallow’u gönderdi. Peki şu anda ki Android sürümleri kullanım oranları ne ? Birlikte inceleyelim.

Eski sürümlerden birisi olan Android 2.2 Froyo şu anda %0.1 oranında. Yani kısaca bitmek üzere. Onun peşinden Android 2.3.3-2.3.7 Gingerbread geliyor. %2.6 ile hala hayatta olan Gingerbread’i, Ice Cream takip ediyor. %2.2 ile. Sonlara doğru gelirken KitKat ve Lollipop en yüksek seviyelerde. KitKat %33.4 ile ikinci sırada. Birinci sırada ise Lollipop var. %35.8 ile Android camiasının lideri durumunda. Peki son sürüm olan Android 6.0 Marshmallow yüzdelerini merak ediyorsunuz tabii ki. Daha yeni olduğunu var saydığımız Marshmallow’un kullanım oranı şu anda %5-8 civarında. Daha da yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Bakalım ilerleyen günlerde bu oranlar nasıl değişecek.

android-6-marshmallow

Eğer sizde Android 6.0 Marshmallow’u mobil cihazınıza yüklemek istiyorsanız; öncelikle telefonunuzun uyumunu kontrol edin. Telefonunuz destekliyorsa cihazınızın “ayarlar” bölümünden, güncelleştirme kısmından kontrol edin. Eğer güncelleştirme cihazınıza yönlendirilmiş ise yükleyebilirsiniz. Cihazınızı kendi ayarları dışında bir program aracılığı ile güncellemeyin. Aksi takdirde sorunlar oluşabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*