Last.fm hacklendi, kullanıcı bilgileri satışa çıkarıldı!

Başarılı müzik önerme algoritması sayesinde oldukça büyük bir beğeni toplayan ve milyonlarca üyesi bulunan Last.fm hacklendi. Sitenin 43 milyon üyesinin kişisel bilgileri internet üzerinden satışa çıkarıldı.

Son zamanlarda çeşitli siteler ve uygulamalarla ilgili hacklenme olaylarıyla karşılaşıyoruz. Bu kouuda üzücü bir haber de Last.fm’den geldi. Popüler çevrimiçi radyo sitesi hackerların kurbanı oldu.

14 yıldır kullanıcılarına müzik önerme uygulamasıyla müzik dinleme keyfi sunan Last.fm’e ait 43 milyon kullanıcı adı ve şifresi hacklendi ve internet üzerinden satışa çıkarıldı.

Gelen bilgilere göre hacklenme olayı 2012 yılında gerçekleşmiş ve 43 milyon kullanıcının şifresi ele geçirilmiş.

Saldırıyı gerçekleştiren hacker, bir açıklama yaparak Last.fm’in kullanıcı bilgilerinin güçlü bir şekilde korunmadığını ve şifrelerin %96’sını 2 saat içinde ele geçirmeyi başardığını söyledi.

Hacker, şifreler hakkında ilginç bir detay paylaşarak, 255 bin kullanıcının şifresinin “123456” olduğunu belirtti. Yaklaşık 65 bin kişinin şifresi ise “password” olarak seçilmiş!

Last.fm’den henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Ama yine de tüm kullanıcıların şifrelerini ve mail adreslerini değiştirmelerinde yarar var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*