Karşınızda Peerio

Son aylarda dünyanın ücretsiz en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın mesajları uçtan uca şifrelemesinin ardından çıkan FBI ve kişisel mesajları şifreleme savaşı, yeni gelen uygulamalarla hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor.

Peerio (1)

Uzun zamandır sürdürülen alfa ve beta testleri sonucu yeni şifreli mesajlaşma uygulaması Peerio kullanıcıların hizmetine sunuldu. Peerio, iPhone ve Android için AppStore ve Google Play’den indirilebilir durumda. Daha önce 2015 yılının Ocak ayında kullanıma sunulan şifreli mesajlaşma uygulaması, sadece masaüstü sürümü için kullanılabilir nitelikteydi. Şifreli mesajlaşma uygulamaları ile özellikle Apple ve FBI arasında süren amansız mücadele, kullanıma sunulan yeni uygulamalar ile daha da alevleniyor. Facebook ve Telegram’ın sahip olduğu Whatsapp yakın zamanda gelmiş olan güncellemesiyle tüm kullanıcıların mesajlarını uçtan uça şifreleyerek verilerin erişimini tüm üçüncü kişilere kapatmıştı. Bunun üzerine FBI’ın yaptığı açıklamalarla bireysel haklar korunurken tehlikeye giren toplumsal güvenlik ile ilgili çıkan sorunlar hala çözülememişken piyasaya sürülen yeni uygulamalar ortalığı iyice kızıştıracak gibi duruyor.

Whatsapp dışında ki diğer mesajlaşma uygulamaları olan Signal ve Threema’a yeni bir rakip olan Peerio uygulaması IOS ve Android platformları için kullanıma sunuldu. Peerio’nun sunduğu şifreli mesajlaşma dışında kullanıcılar verilerini bulut depolamaya aktarabilme gibi bir imkana da sahip. CryptoCat ve MiniLock ile hizmete giren uygulamanın geliştiricileri arasında Nadim Kobeissi ve Herra-Vega da yer alıyor.

Peerio (1)

Uçtan uca şifrelemeli uygulamaların çıkışı için çok kritik bir dönemde de olsak, gelen yeni ve çeşitli uygulamalar kullanıcıların yüzünü güldürecek gibi görünüyor. Ayrıca Peerio uygulamasının basit bir işlemle buluta aktarılabiliyor olması, geleceğin teknolojilerinden bulut depolamaya da yapılan yatırımların boşa çıkmayacağını da gösteriyor.

Nadim Kobeissi ve Herra-Vega geliştirdikleri Peerio isimli yeni şifreli mesajlaşma uygulamasının tüm kodlarını açık kaynak olarak GPL lisansıyla GitHub’a yükleyerek incelemeye uygun hale getirdi. Bunun yanında gelen bazı soru işaretleri ise telif hakkının ve kodların ne kadar özgün kalabileceğiydi. Kullanıcıların şimdilik uygulamadan memnun olması geliştirici firmaya yetmiş olacak ki, böyle bir teknolojik savaş ortamında korkmadan şifreli yeni bir mesajlaşma uygulamasını piyasaya sürmüşler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*