Jailbreak’in Önemli İsmine Göre iPhone’da Jailbreak Devri Kapandı!

Apple’ın en çok sevilen ürünlerinin başında gelen iPhone modellerine çok daha yeni özellikler sunan Jailbreak dönemi ünlü isme göre sona erdi.

iPhone’lar için bir zamanlar olmazsa olmaz olan ancak son zamanlarda adını dahi duyamadığımız Jailbreak devri görünüşe göre sona ermiş durumda.

Jailbreak’in önemli isimlerinden olan Jay Freeman’e göre artık iPhone’lara jailbreak yapmak çok güç yapılsa bile eski beklenenleri asla veremeyecek.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarına devam eden jailbreak’in öncü isimlerinden Nicholas Allegra “Jailbreak’in temel anlamda öldüğünü hissediyorum” dedi. Jailbreak olayını canlandırmak için ciddi bir uğraş gerekiyor ancak Jailbreak dünyasının umutlarını bağladığı isim olan Luca Todesco bu yıl Jailbrak’i bırakacağını açıkladı.

Bilindiği gibi Apple iPhone’u ilk çıkardığında çeşitli sebeplerden dolayı üçüncü parti uygulamalara izin vermiyordu. Bu durum karşısında kullanıcıların imdadına yetişen Jailbreak yapımcıları görünüşe göre zamanla iOS geliştiricilerinin gerisinde kaldılar.

Ayrıca Jailbreak’in öncü isimleri kullanıcıları kullanıcılara cihazlarına Jailbreak yüklememeleri konusunda uyarıyor. Günümüzde pek çok şeyin değiştiğini hatırlatan isimler artık hackerların bir güvenlik açığı bulduklarında bu açıkları kara borsada çok yüksek fiyatlara sattıklarını belirtirken artık Jailbreak sistemlerine de güven kalmadığını belirttiler.

Görünüşe göre güçlenen iOS sistemi karşısında artık yeni bir Jailbreak sürümü çok zor görünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*