LONDON - JUNE 15: Steve Jobs, Chief Executive Officer of Apple computers, launches iTunes Music Store in the territories of Great Britain, Germany and France, on June 15, 2004 in London. The iTunes store allows users to buy and download albums or individual songs from a library of 700,000 songs. (Photo by Ian Waldie/Getty Images)

iTunes’den Türkiye Kullanıcılarını Sevindiren Yenilik

Dünya’nın en çok satan firmalarından Apple, Türkiye’ye için olan yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone 6s ile çekilen kullanıcı fotoğraflarını reklam tanıtımına koymak üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında 18 çocuk fotoğrafını seçip çeşitli açık hava reklam panolarına vermesinin ardından şimdi de Apple’ın müzik marketi iTunes Türkçe müziklerle mağazasını yeniledi.

itunes (3)

84 yılından bu yana internet müzik marketi projesini yürüten iTunes, Apple’ın önemli bir kolu olmasının karşın iPod,iPad ve iPhone kullanıcıları Türkçe müzik içeriğinin azlığından yakınıyordu. Yapılan son eklemelerle iTunes kullanıcıları çok geniş bir Türkçe müzik arşivine erişim sağlayabiliyor. Öyle ki şuan en çok dinlenenler listesinin rekabeti bile başlamış durumda.

itunes (4)

Steve Jobs,ilk online müzik marketi kurma fikrini öne sürdüğünde müzik piyasası kullanıcı sayısının azlığı ve internet erişiminin sınırlı olması nedeniyle projenin yürütülemez olduğunu iddia edip önemsememiş olsalar da bunu takip eden yıllarda müzik marketleri önemli bir çöküş yaşamaya başlamıştı. Sanatçı ve yapımcılar özellikle çağa ayak uydurabilmek adına online market kullanmak istemiş ve ilk yıllarda çoğu ücretli olan şarkılarını tek tek markete yükleme telifi vermişlerdi. Sonraları bu sistem kullanıcıların daha kolayına gelmeye başlamasıyla iPod geliştirildi ve Apple kişisel bilgisayar sektörünün yanında müzik kolunda da boy göstermeye başladı.Bu uygulamanın faydaları arasında albüme sahip olmasan da dinleyebileceğin milyonlarca şarkı olması en büyük etken olsa da insanların sevdikleri birkaç parça için tüm albümü satın almak zorunda kalmaması önemli bir faktördü.

itunes (1)

Türkiye Apple temsilciliği iPhone iPod ve iPad satışlarının artmasının ardından yeni bir düzenlemeye gitmiş olacak ki, iTunes kullanıcılarını sevindirecek olan bu haberle karşımıza çıkmış bulunuyorlar. Eski uygulamaya nazaran iTunes Türkiye kullanıcıları güncel pop ve diğer yerli müzikleri de dinleyebilme imkanına sahip.

Steve Jobs’un ölümünün ardından Apple’ın da işlerinin yokuşa süreceği en büyük görüşlerden biri de olsa ceonun ölümü ardından çıkarılan iPhone serileri ve yapılan yeni eklemeler Steve Jobs’un çalışmalarının kendisiyle sınırlı kalmayıp çalıştığı ve kurucusu olduğu firmanın çalışanları için de büyük bir ilham kaynağı olduğunu hepimize gösteriyor.

iTunes’den gelen bu haber Türkiye kullanıcılarını sevindirecek ve belki yeni eklemelerinde habercisi olacak gibi görünüyor. Apple sloganı olan ‘Think Different’ a dayanarak farklı düşünmeye devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*