İşte iPhone 5!

iPhone 5, bugün Türkiye saatiyle 20.00’da tanıtıldı. Tanıtımı canlı olarak sizlere aktardık. Şimdi de etkinlikte verilen özellikleriyle iPhone 5’i tek bir konuda toplayalım.

Yeni Bir Tasarım

ve iphone5 iPhone 5 lansmanı canlı yayın!iphone5 arka iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

iPhone 5‘de tasarım bakımından değişiklikler meydana geldi. Facetime kamerası 720p değerinde. Ekran boyutu yükseltildi. Daha uzun bir iPhone bulunuyor. %20 daha hafif, %18 daha ince bir yapıya geldi. iPhone 5 baya incelmiş durumda. Ekran boyutu 4 inç oldu. Ekran genişliğinde herhangi bir değişim bulunmuyor, iPhone 5’te de 640. Yanlamasına kullanıldığında daha geniş bir takvimi bulunuyor. Ekran yine retina ekran. Kamerada pek değişim yok, ancak iyileştirmeler yapılmış. Apple yine 2 renk sunuyor. Beyaz ve siyah olarak.

4inch iPhone 5 lansmanı canlı yayın!640 genislik iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

Ayrıca yeni iPhone 5‘de, eski uygulamalar kullanılacak ancak üst ve alt taraflarında siyah bantlar bulunacak. Buda, ekranın uzamasından kaynaklanıyor.

Donanımsal

Wireless bağlantısı daha da kaliteli durumda. 100 MBit LTE desteği ile geldi.

lte iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

A6 işlemcisi ile, eski işlemciye göre 2x daha performanslı bir hale geldi. Yani iPhone 5 oldukça hızlı. Oyunlarda, videolar da daha da yüksek bir performans verecektir bu durum. Tüm değişimlere rağmen, batarya yine dayanıklı. Bataryasal değişimler meydana getirilmiş.

a6 islemci iPhone 5 lansmanı canlı yayın!islemci iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

Kameraya panorama özelliği tamamen aktif edilmiş. Daha öncede vardı ancak kullanımı daha karışıktı ve gizli gibi bir durumdaydı. Ama artık özgürce rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Diğer değinilecek nokta ise, iPhone 5 yapısında 3 adet mikrofon kullanılmış.

mikrofon iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

iPhone 5‘in arka kamerası 1080p HD olarak iyileştirmeler yapılmış.

arka kamera iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

Daha öncede değindiğimiz gibi iPhone 5 ile pin bağlantısı da değiştirilmiş. iPhone 5’de 8 pinli bir bağlantı kullanılıyor. 2003 ‘ten yana kullanılan pin artık geride kaldı. Ayrıca diğer kablolular içinde ek adaptör yapılmış.

Tabi iPhone 5 ile beklenen bir diğer özellik iOS 6 idiydi. Aslında bir süre önce Apple bize iOS 6 özelliklerinden bahsetmişti. Beta 4’e kadar getirilmişti. iOS 6’da onlardan başka olarak yeni harita gösterildi. Ayrıca büyük şehirler içinde 3D harita özelliği bulunuyor.

harita iPhone 5 lansmanı canlı yayın!apple harita iPhone 5 lansmanı canlı yayın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*