İrlanda Hükümeti Apple’a Verilen Vergi Cezasını Temyize Götürecek

İrlanda hükümeti, AB’nin Apple’a kestiği 13 milyar euroluk vergi cezasını temyize götürecek. Hükümet, ülkede iş yapan uluslararası şirketlerin ülkeden çıkmasından endişe ediyor.

Basın açıklaması yapan  İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan, AB’nin verdiği kararın adaletsiz olduğunu ve kararı temyize götüreceklerini söyledi. “İrlanda, Apple’a haksız bir vergi indiriminde bulunmadı.” diyen Noonan, CNBC kanalına yaptığı değerlendirmede yapılan işlemlerin meşru olduğunu ve AB’nin, İrlanda’nın içişlerine karıştığını belirtti. İrlanda’nın uluslararası piyasada iş yapan firmalar nezdinde itibarının düşürülmesinden çekindiğini söyleyen Noonan, kararı sert bir dille eleştirdi.

Bu arada, İngiltere hükümeti, İrlanda’da vergi cezası yiyen Apple’a çağrı yaparak, “cazip vergi avantajları” sunabileceğini duyurdu. Bilindiği gibi ülkemizin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Apple’ı Türkiye’ye davet ederek vergi teşvikleri sağlayabileceklerini söylemişti.

Apple CEO’su Tim Cook da vergi cezasını eleştirerek, “Şirketimiz tüm kanunlara uygun bir şekilde hareket ediyor” dedi.

Apple, İrlanda’daki yönetim merkezinde 5 bin kişiye yakın çalışana sahip ve 1980’den bu yana yüzde 0.5 ila yüzde 1 arasında vergi ödemesi yapıyor.

İrlanda’nın kurumsal vergi oranı ise yüzde 12.5 civarında.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*