iPhone/iPad Hafızası Nasıl Boşaltılır?

İphone ya da İpad kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı hafıza dolu uyarıları canınızı sıkmasın. Sadece birkaç yöntem ile cihazlarınızın hafızalarını temizleyebileceğinizi unutmamalısınız. Bu şekilde hem telefon hafızanızda yer kalmış olacak hem de bu sorun ile sık sık karşılaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Fotoğraf çekerken ya da dosyalarınızı cihazınıza indirirken hafıza dolu uyarısı ile karşılaştığınızda dosyalarınızı silip azaltmanız gerektiğini biliyorsunuz. Fakat özenle saklamaya çalıştığınız fotoğraf ve dosyalarınızı cihazınızda kalmasını isteyebilirsiniz. Bu yüzden öncelikle dosya ve fotoğraflarınızı yedeklemenizde fayda var. Özellikle İcould hesabınızda yedekleme yapıyorsanız ve İcould hesabınızdaki arşiv dahi dolmuş ise tüm dosya ve fotoğrafları herhangi bir alanda depolamanız gerekebilir.

Cihazlarınızda bulunan gereksiz dosyaları ve istemediğiniz dosyaları temizlemeyle işe koyulabilirsiniz. Müzik dosyaları, fotoğraflar, videolar ve belgeler cihazın hafızasında oldukça yer kaplar. Öncelik olarak artık cihazda görmek istemediğiniz bu dosyaları temizlemeye başlayabilirsiniz. Birinci yöntem olarak bu yolun dışında İtunes hesabınızda tüm dosyaları yedekleyerek daha sonra cihazdan silme işlemi yapabilirsiniz.

Cihazlarda gereksiz uygulamalara da yer vermemeniz cihazın hafızasında etkili olacaktır. Bu yüzden kullanmadığınız uygulamaları cihazlarınızda kaldırmalısınız. Bunun yanı sıra yedekleme yaptığınız tüm verileri cihazlarınızdan rahatlıkla silip temizleyebilirsiniz.

İOS işletim sisteminin web tarayıcısı olan Safari her girdiğiniz sitede çeşitli çerezleri ve ön bellekleri cihazda tutar. Cihazlarınızda Safari çerezlerini ve ön bellekleri de temizlemeniz cihazın hafızasında etkili olacaktır. Aynı şekilde e- posta adreslerinize gelen dosya ve fotoğrafları da kayıt altında tutacağından istemediğiniz e- postaları da temizlemelisiniz.

Yüklediğiniz uygulamaların sürekli bildirim göndererek hafızanın dolmasına engel olabilirsiniz. Çünkü zamanla uygulamaların bildirimleri ve yenilikleri cihazların hafızasında yer almaktadır. Bunları temizleyerek ve bildirimleri de kapatarak çözüm bulabilirsiniz.

En etkili yöntemlerden biri olan cihazları fabrika ayarlarına geri döndürme hafızada da etkili olacaktır. Bu sayede cihazlarınızı yedekledikten sonra fabrika ayarlarına geri döndürerek cihazı ilk günkü gibi temiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Hafıza dolu uyarısı almadan cihazda gerekli önlemleri alırsanız bu tip sorunlar ile karşılaşmanıza engel olmuş olursunuz ve cihazı daha verimli kullanabilirsiniz.

2 yorum

  1. hiç bir türlü yetmiyor ya 16 gb hafıza bilgi için teşekkürler

  2. Çankaya kartvizit baskı

    Son zamanlarda başıma geldi ve çok faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*