iPhone ve iPad gibi cihazlarınızın şarj ömrünü artırmak

Bildiğiniz gibi hayat giderek mobile akıyor ve bu alanda da birçok yeni gereksinimler meydana geliyor. Flash desteğinin boşa çıkması ve mobildeki flash ihtiyacının ciddi derecede hissedilmesi de bunlardan birisi sayılabilir. Ama konumuz o değil tabiki. Mobildeki bir diğer ihtiyaç da şarj süreleri. Aslında şarj süresi demek tam doğru bir ifade olmuyor. Çünkü çok kısa sürede şarj olabiliyorlar bu cihazlar. Asıl sorunu daha doğru ifadeyle bataryanın işlem süresi diye belirleyebiliriz.

Mobil cihazlarımızda bataryalar çok çabuk bitiyor. Peki ama neden diye soranlara ufak bir analizle açıklamaya çalışalım; Artık mobil cihazlarımızdan beklentilerimiz bir hayli arttı. İnternet, 3G, wifi, navigasyon(GPS), müzik, film, video, sosyal medya, oyun, uygulamalar… gibi birçok şey için vazgeçilmez araçlarımız halini aldılar. Tabiki bunlara cevap verebilmek için işlemci ve donanım desteği gerekiyor. Daha güçlü işlemciler, daha yüksek ekran çözünürlükleri, daha büyük ekranlar da donanım olarak gelince tabiki bataryanın yapabileceği çok bişey kalmıyor.

Konumuzda ise yapacağınız ufak tefek önlemler sayesinde iPhone, iPad, iPod Touch gibi cihazlarınızda daha uzun şarj süresi nasıl sağlayabiliriz bunu inceleyeceğiz.

işte yapabileceğiniz adımlar:

 • Cihazınızın ekran parlaklığını biraz azaltın. Mobil cihazlarınızda ekran çok enerji harcıyor. Parlaklığı biraz azaltmak size çok şey kaybettirmeyecektir. Siz de bu parlaklığı biraz azaltalarak ekstra şarj süresi kazanabilirsiniz.
 • Hali hazırda kullanmadığınız uygulamaları doğru kapatarak (arka planda çalışmasını engelleyerek) daha uzun şarj süresine katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin wifi kullanmadığınız bir anda wifi açık konumdaysa ekstra ve gereksiz şarj tüketiminiz olur. Bunu bluetooth, 3G, vs uygulamalar… şeklinde çoğaltabilirsiniz. (Jailbreaksiz telefonunuzda “home” tuşuna iki kez basıp gereksiz uygulamaları seçip kapatabilirsiniz)
 • Bu konuya ekstra değinmekte fayda var. Bir önceki maddede gereksiz uygulamalardan bahsettik ama asıl şarjı tüken şeyler de 3G, wifi, navigasyon(GPS) gibi 3. parti yazılımlardır. Bunları kullanmadığınız sürece kapalı tutmanız ciddi şarj kazancı getirecektir.
 • Cihazlarınızı şarj ederken daha evvel laptoplarımızdan edindiğimiz tecrübeyle şarj ederken de dikkat etmemiz gerekiyor. Telefonumuzun şarjı tam bir şekilde dolmadan cihazı fişten çekmemeye özen göstermeliyiz. Sık sık tam şarj dolmadan fişten çektiğimizde batarya ömründe azalma meydana gelir. Hatta tam bitmeden de takmamak da bu tür bir ömür uzatma sayılabilir.

Bu tür önlemlerin bazılarını veya hepsini aldığınızda, şarj sürenizi %30-40 seviyelerine kadar artırmanız mümkün olacaktır.

15 yorum

 1. Çok uzun süre direnmeme rağmen yaklaşık 3 ay önce bende bir akıllı telefon aldım. Özellikle şarj konusu benim için en büyük handikap oldu. İlk önce iphon 6 aldım 1 gün kullanabiliyordum. sonra z3 e geçtim 2 gün rahat kullanıyorum. Ancak ne zaman telefonu şarja takacak olsam bir arkadaşımın söylediği akıllı telefonmu aldık priz yanında locamı kiraladık belli değil sözü aklıma geliyor. Akıllı telefonlarda en büyük sorun bu gerçekten.

 2. Çok yararlı bir yazı olmuş. Genelde Apple’ın ürünlerini kullanan arkadaşlarım şarz sorunundan yakınıyorlar. Yeni ürünlerde daha dayanıklı telefonlar üretilmesi lazım.

 3. benim iphone umun sarjı da hemen bitiyor , deneyelim.
  ekran parlaklığını kısınca bayağı bir etki edecek gibi

 4. Tüm iphone kullanıcılarının ortak sorunu olan kısa surede sarj bitmesinin onune gecebilir inş deniyeceğim hemen

 5. iphone 4s kullanıyorum tam 3. seneyi doldurmak üzereyim. ilk iki sene şarj ile pek bir problemim yoktu(yine sabah doldurunca akşam bitiyordu) fakat son 6 aydır hiç kullanmasam dahi 3g hücresel komple kapalıda olsa durduğu yerde birkaç saatte yüzde 30 düşüyor iyice öldü pili. Iphone 4 pilin daha fazla dayanması için dediğiniz gibi ekran ışığını kıstım uygulamalarıda kapadım birde böyle deneyelim bakalım…

 6. Gerçekten çok işe yarayacak. Emeğinize sağlık, bi de anlatılanları yapalım bakalım.

 7. Hasan Özdemir

  Eskiden hiç böyle şeylerle uğraşmazdık 3-4 gün giderdi telefonların şarjları.Akıllı telefonlar ile beraber sarj derdine düştük.

 8. burakhan maçin

  bende iphone kullanıyorum şarj ömrünü artırmak önemli tabi teşekkür ederim hocam

 9. ios işletim sistemi android işletim sistemine oranla çok daha yüksek oranda batarya tasarrufu sağlayabiliyor ve şarj ömrünü uzatıyor fakat aynı zamanda sizin davranışlarınızda sarj ömrünü uzatma konusunda ciddi öneme sahiptir. Örneğin; dersteyken veya gece alarm kurup uyuduğunuzda telefonu uçak moduna alabilirsiniz. Üstelik bu sayede radyasyondan da korunmuş olursunuz.

 10. kulturkankiler

  bunların bir bölümünü biliyordum. bazılarınıda sizin yazınızla öğrenmiş oldum.şarzların çok çabuk bitmesi gerçekten insanın canını sıkıyor.

 11. şifalı bitkiler

  çok fark etmiyor ama genede yapılması iyi

 12. İpad kullanıcısı olarak cihazımızın şarj ömrünü artırmak için yapmış olduğunuz paylaşım için teşekkür ederim,emeğinize sağlık.

 13. gerçekten yararlı bilgiler. bi iphone 5s kullanıcısı olarak benim tek sıkıntım sarjın her zaman bitmesi parlaklık düşür, veri ve wifi kapat 🙂

 14. Şarj süresi bahsettiğiniz gibi oldukça önemli ve sorun olabiliyor, bu tavsiyelerinizi uygulayıp sonuçlarını yazarım, teşekkürler.

 15. Şarj sorunu hepimiizn en büyük derdi yanlış zamanda yanlış yerde bitebiliyor kimi zaman bu yüzden söylenilenleri dinlemek gerek derim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*