iPhone SE’nin Bilinmesi Gereken 9 Yönü

iPhone SE, Apple tarafından geçtiğimiz ay satışa sunulan küçük boyuttaki yeni telefondur. iPhone 5S ile benzerlikleri bulunan bu telefon donanım bakımından iPhone 6S ile denk bir cihaz. Satış fiyatı ise ABD’de 399 dolar iken Türkiye’de 1.999 TL’dir.

iphone (2)

iPhone SE’nin bilinmesi gereken 9 yönü konusuna gelecek olursak, ilk olarak söylenmesi gereken şey en güçlü 4 inç ekranlı telefon olmasıdır. Genellikle son dönemlerde küçük ekranlı telefonlara önem verilmiyor olmayışı Apple’ın bu hamlesi ile onlara büyük kar sağlayacak gibi görünüyor. Aynı zamanda 1.2 megapiksel ön kamera, 2 GB Ram ve A9 çip gibi özellikleri ile müşterileri harekete geçirecek gibi duruyor.

Her ne kadar dış görünüşü iPhone 5S gibi görünse de, iPhone SE’nin taşıması, diğer modellere göre çok daha kolay. Küçük boyutu; Roze Altın, Altın, Uzay Grisi, Gümüş gibi renk seçenekleri olması ve seçtiğiniz renge göre Apple logosunun tasarlanmış olması iPhone 5S’e göre daha çekici durduğu için iPhone SE’nin bilinmesi gereken 9 yönü arasına alabiliriz.

iphone (3)

iPhone SE’nin iPhone 6S ile donanım bakımından benzerlik göstermesi konusunda bazı farklılıklar bulunmaktadır tabii ki. iPhone 6S’de bulunan 3D Touch özelliği SE’de bulunmuyor ancak SE’de bulunan Touch ID özelliği 5S’de bulunan Touch ID’den 2 kat daha hızlılık göstermektedir. iPhone 6S’te  bulunan Apple Pay desteği SE’de de yer alıyor ancak ne yazık ki bu özellik ülkemizde kullanılamıyor.

SE’nin ön kamerasının 1.2 megapiksel olmasını iPhone SE’nin bilinmesi gereken 9 yönü arasına en büyük negatif özelliği olarak alabiliriz. 6S’in 5 megapiksel ön kamerasının yanında bayağı düşük bir seviye olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Pil ömrü bakımından 5S’e göre %50 daha uzun bir pil ömrü olması SE’nin öne çıkmasında çok büyük bir etken olduğunu söylemek gerekir. Depolama alanı konusunda da iki ayrı depolama seçeneğini size sunuyor. 16 GB ve 64 GB seçenekleri ile tercihinizi yaparken, fiyatlarının farklı olduğunu da göz önünde bulundurmanızı öneririz. 16 GB depolama alanı olan model 1.999 TL iken, 64 GB olan model 2.399 TL’ye alıcılarıyla buluşuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*