iPhone SE ve iPhone 5 Karşılaştırılması

Apple Türkiye’nin 8.Nisan.2016 da piyasaya sürdüğü yeni modeli Iphone SE, önceki modeli Iphone 5 ile yuvarlatılmış köşeleri hariç hemen, hemen aynı kasaya sahip olmasına rağmen, Iphone 6 nın tüm teknik özelliklerini taşıyor ve daha uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Eylül ayında tanıtılması beklenen Iphone 7 den önce piyasaya sürülen bu model, tüm iphone kullanıcıları tarafından merakla karşılandı. En çok merak edilen ise; Iphone  SE’nin 2013 model Iphone 5 ve 5S’e göre ne gibi farklılıkları olduğu.
iphone-seKarşılaştırmaya en önce telefonun kalbi olan işlemci hızından başlamak gerekiyor. Iphone 5 SE, 1.8 GHz hızında çalışan gelişmiş A9 işlemci kullanıyor. Bu işlemci Iphone 6 da kullanılan işlemci ile aynı, ancak 5 ve 5S deki işlemciye göre kullanıcılarına 2 kat daha hızlı CPU performansı sunuyor. A9 işlemci çipinde bulunan ve 5 ve 5 S’e göre 3 kat daha hızlı çalışan M9 yardımcı hareket işlemcisi ise, fitness, pusula, jiroskop gibi uygulamalarla bağlantı kurmanızı sağlıyor ve Siri’yi handsfree kullanmanızı sağlıyor.

iphone-5

Ekran boyutları ve özellikleri 5 ve 5S ile aynı olan Iphone 5 SE’nin kamerası ise çok farklı özelliklere sahip bulunuyor. 12 mp. fotoğraf çekme ve 4K video kayıt yapabilme özelliğine sahip 5 SE, aynı zamanda video çekerken 8 mp. kalitesinde fotoğraf çekmeye de izin veriyor. 5S modeli 1080p ve 720p video kaydederken, 5 SE 2160p, 1080p ve 720p video kaydedebiliyor. FaceTime kamerası ise 5 ve 5S ile aynı kamera olarak karşımıza çıkıyor.

iphone-se-renkleri

Iphone daha önceki tüm modellerinde 32 GB. seçeneğini sunmuşken, Iphone 5 SE’ de sadece 16 GB. ve 64 GB. RAM bulunuyor. Bataryada ise bir değişiklik yapılmamış görünüyor. Yani kullanımınıza bağlı olarak Iphone 5 SE’de de günde bir kaç kez şarj gerekebilecek.

iphone-iphone-5c-renkleri

Son olarak ağırlıklarını kıyaslamak gerekirse; Iphone 5C 132 gr, Iphone 5s ise 112 gr. olarak ölçülmüştü. Iphone 5 SE ise 113 gr. ağırlığında ve roze, altın, uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri ile satışa sunuluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*