iPhone SE incelemesi: Eski kasa yeni teknoloji

iPhone SE, Apple’ın satışa sunmuş olduğu yeni akıllı telefonudur. Boyutu diğer modellere göre küçük olmakla birlikte görünüş bakımından iPhone 5S’e, donanım ve içerik bakımından iPhone 6S’e benzemektedir. SE’nin açılımı ise “Special Edition” anlamına gelmektedir.

Bu üç model arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları eski kasa yeni teknoloji olarak adlandırabiliriz. iPhone 6S sahip olduğu “Live Photos” adlı özelliği iPhone SE’nin de sahip olduğunu belirtelim. 12 megapiksel arka kamera ve 4k video çekimi gibi ileri düzey özellikleri ile 5S görünümü birleşince eski kasa yeni teknoloji görünümü ortaya çıkıyor. 2 GB Ram ve A9 çip gibi özellikleri ile adından söz ettirecek gibi görünüyor. iPhone 6S’te bulunan 3D Touch özelliği bulunmamakla beraber iPhone 5S’te bulunan Touch ID’den 2 kat daha hızlı olan Touch ID özelliğine sahip olan iPhone SE iki modelle de büyük benzerlik taşımakta.

iphone

Ancak iphone 6S’te 5 megapiksel ön kameraya yer veren Apple şirketi ne yazık ki iPhone SE’ de bu özelliği 1.2 megapiksele indirgemiş ve ön yüzünde de flaş kullanılabilir hale getirilmiş. Bunun yanı sıra “True Tone” isimli aydınlatma teknolojisi ile cihazın ekran ışığını 3 kat daha parlak hale getiren Retina Flash özelliği size iyi bir selfie seçeneği sunuyor ancak 1.2 megapiksellik ön kamera bu seçeneği sorgulatıyor. Ülkemizde her ne kadar henüz kullanılması mümkün olmasa da iPhone 6S’te de bulunan Apple pay desteği iPhone SE’de de yer alıyor.

4 inç’lik bir ekrana sahip olan iPhone SE’nin küçük olması taşıma konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Küçük telefon severler için güzel bir seçenek gibi görünen bu model aynı zamanda iPhone 6S’e göre %50 gibi daha uzun bir pil ömrüne sahip. Ancak bu güzel özelliğin yanında cihazın uzun bir süre de şarj olması da bu model için büyük bir eksi. Roze Altın, Altın, Uzay Grisi ve Gümüş gibi diğer modellerde de bulunan renk seçenekleri ile  eski kasa yeni teknoloji birleşimi olan  tasarım çok ilgi görecek gibi görünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*