Iphone Rehber Yedeği Alma

Iphone Kişilerinizi Kaybetmeyin

Globalleşen dünyamızda teknoloji o kadar çok gelişti ki, getirdikleri yenilikler yanında maliyetleri oldukça azaldı. Ve bu durum kullanıcıların pek çok farklı cihaz kullanmasına, kullandıkları bu cihazlardaki verilerin depolanıp saklanması gerekliliği ihtiyacını doğurdu. Aslında hepsinden önemlisi de verilerin cihazlarda otomatik olarak senkronizasyon yapma ihtiyacını gerekli kılmıştı. Artık bu bahsettiğimiz durumlar şu anki zamanımızda mümkün hale geldi. Bu yazımda da iphone rehber yedeği alma nasıl yapılır ve bu yedekler geri nasıl yüklenir onu anlatacağım.

rehber-yedekleme-nasil-olurAslında tüm apple cihazlarında aynı işlem adımlarıyla sağlanan veri yedeklemenin iki şekilde gerçekleştiği söylenebilir. Birinci yol Apple’ın Itunes programıyla sağlanırken, ikinci yol olarak cihaz içerisinde hazır bulunan icloud yazılımı ile yapılmaktadır. Ikisi de gayet basittir. Hadi gelin önce itunes programı ile nasıl oluyor ona bakalım.

Önce itunes programını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Apple’ın resmi web sitesinden yazılımı indirebilirsiniz. Kurulum adımlarını da takip ederek yazılımı kolayca kurabilirsiniz. Yazılımı açıp cihazınızı bağladığınızda karşınıza gelen yedekleme ekranında bu bilgisayara seçeneğiyle bilgisayar üzerine yada icloud seçeneğiyle ise apple’ın sunucularına internet üzerinden yedekleme yapabilirsiniz. Icloud yedeklemesini ikinci kısımda anlatacağım için burada fazla değinmiyorum. Bu bilgisayara seçeneğini tıkladığınızda hangi klasör içine yedeklemeyi kaydetmek isterseniz seçebilirsiniz. Aynı zamanda yapacak olduğunuz yedekleme içinde parola oluşturabilirsiniz.

rehber-yedekleme

İleride yedeklemeden geri yükleme yapacağınızda bu parola girilerek geri yükleme yapıldığını da hatırlatalım. Kayıt yerini ayarladıktan sonra şimdi yedekle butonuna tıklıyoruz ve karşımıza yedeklemenin ne zaman biteceğini gösteren bilgi penceresi çıkıyor. Bu yedekleme ile nelerin yedek alındığını sorabilirsiniz. Kısacası söylemek gerekirse eğer aldığınız bu yedeklemeden telefonu geri yükleme yaparsanız, şu anda telefonunuz nasıl ise aynı şekilde karşınıza çıkacaktır. Rehberinizden tutarak içindeki uygulamalar ve resimlere kadar. Geri yüklemek için aynı penceredeki yedeklemeyi geri yükle butonuyla aldığınız yedeklemenin klasöründen yedeği seçerek geri yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

iphone-telefon-rehberi

Şimdi gelelim iphone rehber yedeği alma işleminin ikinci yol olarak dediğimiz icloud ile yedekleme yöntemine. Telefon üzerinden ayarlar kısmına girdiğinizde icloud sekmesinde yedekleme sekmesine girmelisiniz. Bu sekme kapalı ise öncelikle açmanız gerekmekte. Icloud hesabı programları satın almak için oluşturup tanımlamış olduğunuz hesabınızı otomatik algılar ve yedeklemeleri bu hesap üzerine kaydeder. Bahsi geçen sekmenin altında şimdi yedekle butonuna tıkladığınızda yine karşınıza tahmini bir zaman çıkmaktadır ve işlem sürerken aynı ekranda beklemek zorunda değilsiniz ana sayfaya dönseniz dahi yedekleme işlemi arka planda devam eder. Telefonunuzu sıfırlamanız durumunda tekrar açıldığında ilerleme yönergelerinde size icloud yedeklemenizden geri yüklemek isteyip istemediğinizi sorduğunda eğer kabul ederseniz icloud ile alınan yedek üzerinden telefonu geri yükleyebilirsiniz. Bu özelliği de oldukça kullanışlıdır.

Evet, iphone rehber yedeği alma bu kadar basit olduğunu söyleyebiliriz. Sizde bu yöntemleri kullanarak olası bir sorunun önüne geçebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*