iPhone Home Tuşu Olmadan Gelebilir

2007 yılından beri telefon dünyasını değiştiren Apple, bu güne kadar yaklaşık bir milyar telefon sattı. Akıllı telefonların satışının düşüşte olduğu şu zamanlarda Apple tarafından yapılan bu açıklama ise herkesi şaşırttı. Şimdi, gözler bu yıl tanıtılacak iPhone’a çevrildi. Eylül ayında tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan, kimi kaynaklara göre iPhone 6 Se, kimi kaynaklara göre ise Apple’in normal geleneğe bağlı kalıp iPhone 7 adıyla yayınlanacağı söyleniyor.

Yeni iPhone Özellikleri

Sızdırılan iddialara göre yeni iPhone, aslında kafamızda yavaş yavaş şekilleniyor. Her iPhone modelinde olduğu gibi bu yıl da iddiaların en büyüğü, telefonun su geçirmez özelliği kazanması oldu. Normal şartlarda Apple rakipleri ürettikleri telefonda, su geçirmeme özelliğini bulunduruyorlar. Fakat Apple bir türlü bu özelliği kendi akıllı telefonu olan iPhone’a getirmiyordu. Eylül ayında bu durumun netleşeceğini söylemeliyiz sanırım.

Home Tuşu Kalkıyor

2007’den bu zamana kadar tüm iPhone modellerinde hatta Apple’in iPad ve iPod modellerinde bir Home tuşu bulunuyordu. Aslında Home tuşunun yeri Apple kullanıcıları için oldukça fazlaydı. Fakat tasarım konulu değişikliklere gitmek isteyen Cupertino merkezli şirket, ekranı tamamıyla düzleştirmenin peşinde. 3.5 jaklı kulaklık girişini kaldırmayı planlayan Apple’ın yine Home tuşuna veda etmesi beklentiler arasında… Şirket, bu tuşun yerine 6S modelinden beri geliştirdiği 3D Touch özelliğini telefonunda daha iyi ve daha zengin işlevlerle getirmeyi planlıyor. Bilindiği gibi firma Force Touch özelliğini dünyada ilk kez kullanan oldu. Bu özellik sayesinde telefonun ekranına basım şiddetinize göre telefon size bazı seçenekler sunuyor. İşte bu yüzden Home tuşunun artık gereksiz olduğu düşünülüyor. Bu tuşun kalkmasıyla birlikte telefonun biraz daha ince ve az daha şık bir tasarımsal değişiklikle karşımıza çıkacağını bekliyoruz.

Eylül ayında iki ya da üç telefon tanıtmayı planlayan Apple’ın, tanıtacağı bir telefonunda iki tane hoparlör olacağını iddia eden kaynaklar mevcut. Bilindiği üzere Apple, Beats Audio şirketini satın aldı. Bu teknolojiyi telefonlarında kullanmaması, kullanıcısını bir anlamda üzüntüye soktu diyebiliriz.

Uzun zamandır telefon tarihinde çok fazla değişikliğe gitmeyen Apple, bu yılki lansmanda kullanıcısının beklentilerini bir nebze olsun karşılayabilir. Her ne kadar Apple telefon pazarında liderliğini korusa da geçen yıllara oranla bir düşüşün mevcut olduğunu biliyoruz. Eylül ayına gün geçtikçe daha da yakınlaşıyoruz. Eminiz ki iPhone hakkında bilgi sızıntıları gelmeye devam edecektir. Bu bilgileri anında siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*