iPhone, Android’li Telefonlara Göre Daha Çok Kilitleniyor

Son yapılan araştırmalara göre iPhone, kilitlenmeden sorunsuzca çalışma bakımından Android’in gerisine düşmüş durumda.

Apple, iPhone için “It just works” sloganını kullanıyor. Yani hızlı, takılmadan, kararlı ve sorunsuz bir şekilde iPhone’u kullanabilirsiniz diyor. Ancak bu slogandaki ifadelerin ne kadar geçerli olduğu yapılan bir araştırmada görüldü ki özellikle “kararlılık” konusunda iPhone ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Blancco Technology Group’un yaptığı araştırmaya göre iPhone’un işletim sistemi olan iOS’un kilitlenme, normalin dışında sonlanma ihtimali Androidli telefonlara göre daha yüksek. Firmanın raporuna göre Apple’ın tanı araçlarının yüklü olduğu cihazların %58’i son çeyrekte en az bir kez kilitleniyor. Bu oran ise Androidli telefonlar için %35 oranında.

Peki bu kilitlenmelerin sebebi ne? Raporda belirtildiğine göre donmaların sebeplerı şöyle: %65 uygulamalar, %11 oranında Wi-Fi sorunları, %4 oranında veri bağlantısı sorunları. Buna göre iPhone’ların donma sebeplerinden büyük bölümünü Snapchat, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya ağlarının uygulamaları oluşturuyor.

Bunun neticesinde, üçüncü parti uygulamaların iPhone’u ciddi derecede zorladığı ve Android’e göre daha fazla kilitlediği anlaşılıyor. Bunun nedeni ise Apple’ın geliştiricilere getirdiği kısıtlamalar olarak görülüyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*