iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Hangisini Almalıyım?

Apple’ın bomba ürünü iPhone’larda şikayet edilen geniş ekran problemine çözüm olarak tüketicilere sunulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, bir hayli rağbet görmüştü. Daha yenisi ve iyisi çıkana kadar epey iş gören bu cihazlar, Apple firmasının vizyonunu da geliştirmişti.

Aslında piyasaya ilk sürdüğü ürünler diğer smart telefonlara göre daha büyük olarak algılansa da, rekabet kızıştıkça en çok satılan diğer markalar da genişlik yarışına girmişler ve Apple’ı yakalamışlardı. İlk iPhone 3.5 inç ekran büyüklüğüne sahipti. Rakipler geniş ekran modasına hızlıca ayak uydursa da, iPhone kibar görünümü ve taşıma kolaylığı ile ilk 3’teki yerini sürekli korumuştu.
Tüketiciler ilginç bir şekilde akıllı telefonların ekranını tablet gibi kullanmak eğilimine girdiler. Ekranlar büyüdükçe büyüdü, tabi Apple da kayıtsız kalmadı ve 4.7 inç genişliğindeki iPhone 6’yı ve 5.5 inç genişliğindeki iPhone 6 Plus’ı üretti.

iphone 6

Genel hatlarıyla aynı mühendislik harikası olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, birkaç detayda ayrışıyor. iPhone 6 biçim olarak yuvarlak hatlara sahip ve bir önceki sürümüne göre daha ağır. İnç olarak daha büyük olsa da kibar yapısı ile kaba görünmüyor. Üst tarafta olan açma-kapama butonu, sağ tarafa alınmış. Bu yönüyle rakiplerine benzemiş. Kamerası da dışbükey şekilde değiştirilmiş.

İPhone 6 Plus önceki sürümlerinden daha farklı bir biçime sahip. Telefon ve iPad karışımı bir görünüme sahip. Çift elle bilgisayar gibi kullanılabiliyor. iPhone 6 Plus, iPhone 6’dan daha iyi bir şarj performansına sahip. Ayrıca iPhone 6 Plus, daha önceki sürümlerinden daha iyi çözünürlük değerlerine sahip.

Klavye özellikleri karşılaştırıldığında ki akıllı telefonların en çok şikayet edilen uygulamalarından biridir, iPhone 6 Plus klavyesinin daha çok fonksiyon içerdiğini söylemek lazım. Neredeyse bilgisayar klavyesi kadar çok özellik yüklenmiş. Ayrıca büyük ekranlı telefonlarda tek elle kullanım zorluğunu aşmak için, iPhone 6 Plus, ekranın aşağıya kaydırılması ile üst menülere tek parmakla ulaşılabilirliği mümkün kılmış.

Hangisini Almalıyım?

Ellerinizin büyüklüğünü hesap edip bir tercih yapmalısınız. Genel hatları aynı olan bu iki telefondan birini seçerken; eğer küçük ellere sahip iseniz, ekran boyutu daha küçük olan iPhone 6 tercihiniz olmalı. Elleriniz daha büyükse, telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız ve bataryanızın dayanıklılığı daha önemliyse iPhone 6 Plus tercihiniz olmalı.

2 yorum

  1. iPhone 7 serisini bekliyoruz 🙂

  2. Komedi Film İzle

    İphone almayı düşünüyorum bakalım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*