Iphone 5 SE’lerde Bluetooth Sorunu…

Dünyada yaklaşık 3 hafta önce satışa sunulan Apple’ın yeni telefonu Iphone 5 SE kullanıcılarından ilk geri dönüşler gelmeye başladı. 8.Nisan.2016 tarihi itibariyle Türkiye’de şu an için sadece Apple Türkiye’nin Zorlu AVM ve Akasya AVM’deki kendi mağazalarında satılan Iphone 5 SE ile ilgili yurtdışından gelen bilgiler, telefonun araç içi veya kablosuz kulaklıkla bluetooth özelliğinin kullanılması durumunda problem yaşandığı yönünde…Bu da telefonda IOS 9.3.1. ile birlikte gelen bir donanım sorunu olabileceğine işaret ediyor, çünkü Iphone 5 SE, IOS 9.3.1. ile yüklenmiş olarak satışa sunuldu.

iphone-5 (2)

Özellikle resmi Apple Destek Forumları’ında yer alan bilgilere göre; Iphone 5 SE bluetooth ile kullanılırken, telefondaki ses bozuk, karıncalı, kesik geliyor veya hiç gelmiyor. Oysa Apple kullanıcılarına her zaman kristal berraklığından bir ses kalitesi vaat ediyor. Bluetooth bağlantısı ile müzik dinleyenler ise bu sorundan çok daha fazla etkilenmekten endişe ediyorlar. Ancak forumlarda video veya müzik dinlerken sesin mükemmel olduğunu, sorunun bluetooth ile görüşme yaparken yaşandığını ve sorunun şu an için sadece Amerika, Avustralya, Kanada, Almanya, İngiltere ve İsveç’te satılan modellerde görüldüğünü belirtiyorlar. Bazı kullanıcılar ise sesli navigasyon da da cızırtılı veya kesik, kesik gelen ses problemi yaşadıklarını, bluetooth ayarlarını, ağ ayarlarını hatta telefonu sıfırladıkları ancak sorunun hala devam ettiğini söylüyorlar.

Forumlarda kullanıcılar problem yaşadıkları araç markalarını da belirterek destek istiyorlar. Ancak şu ana kadar bu araçları üreten firmalardan Iphone 5 SE bluetooth problemi ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Apple ise sorunun farkında olduğunu ve yakında yayınlanacak bir güncelleme ile bu sorunun tamamen çözüleceğini söylediler.

iphone-5 (3)

Daha önce Iphone 4S lerde wifi bağlantısının donması ve Iphone 6 ve 6S lerde yaşanan bluetooth eşleşme problemi, Iphone 5 SE’de de tekrar Apple’ın başını ağrıtacakmış gibi görünüyor. Iphone 6 ve 6S için yeni yazılım yayınlayan Apple, 4S ilerde yaşanan wifi problemini ice cihazı değiştirerek çözebilmişti. Apple’ın 5 SE modelinde kullandığı bluetooth bağlantısı ise Bluetooth 4.2 ile sağlanıyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*