Iphone 5 SE Suya Dayanıklı Mı?

Bütün akıllı telefonlar için en büyük problem; fiyatları gayet pahalı telefonlar olduğu için yere veya suya düştüğünde aynı zamanda ceplerinden de büyük miktarda paranın çöpe gitmiş olması oluyor. Dolayısıyla ne zaman yeni bir telefon modeli piyasaya çıksa, meraklıları tarafından yapılan ilk test, düşmeye, darbelere ve suya dayanıklılık testi oluyor.

iphone-se (1)

Apple akıllı telefonlarda da bu kural değişmiyor. Her yeni Iphone modeli piyasaya çıktığında saatlerde su dolu bir kavanozda bırakılıyor veya üzerinden araba geçiriliyor. Nisan 2016 da tüm dünyada satışa sunulan Iphone 5 SE de meraklıları tarafından su geçirmezlik testine tabii tutuldu. Darbelere karşı yapılan testlere göre daha insancıl koşullarda gerçekleştirilen bu testte Apple’ın son çıkardığı 3 model de test edildi. Apple’ın hiç bir zaman telefonlarını su geçirmez olarak tanımlamadığını söyleyerek testin sonuçlarına geçelim.

Test, adil koşullarda karşılaştırma yapabilmek için aynı teknik özelliklere sahip Iphone 6S, aynı boyutta olduğu için Iphone 5S ve Iphone 5 SE arasında yapılmış. Bu 3 telefon ayrı, ayrı su dolu kutulara konulmuş ve zaman ayarlayıcı başlatılmış. 5 dakika sonra, Iphone 5S pes ederek çalışmayı durdurmuş. Iphone 6S ile yeni model Iphone 5 SE ise 1 saat suda kaldıkları halde çalışmaya devam etmişler. Ancak suda çıkartıldığında Iphone 5 SE’nin hoparlörlerinde problem başlamış. Ses boğuk olarak kullanıcıya ulaşmış, ancak testi yapan kişi hoparlörlerdeki su boşaltıldığında telefonda bir problem kalmadığını söylüyor.

iphone-se (4)

Teknik olarak konu hakkında bilgi sahibi olanlar, Apple’ın Iphone 6S ve Iphone 5 SE modellerinin iç yapısında bulunan teknik parçaların, özel olarak su geçirmez bir madde ile kaplandığı düşünüyorlar. Ancak Apple bu konuyu doğrulayıcı bir açıklama yapmıyor. Bunun nedeninin ise, Apple eğer telefonlarının su geçirmez olduğunu ilan ederse, başının ağrıyabileceğini düşünmesi olarak gösteriliyor.

Bu testin bize açıkladığı ise; Iphone 5 SE kullanıcıları, telefonları ani olarak su ile temas ettiğinde veya denize düştüğünde kurtarmak için yeterli sürelerinin olduğu, telefonun iç yapısının çok fazla hasar almadan çalışmaya devam edeceği oluyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*