IOS İçin Uygulama Gizleme Rehberi!

IOS tabanlı cihazlarımızda sunulan uygulamaları kullanmayanımız neredeyse yok gibi. Sadece cihazla birlikte gelenler değil, sonradan ihtiyaç ya da isteklerimiz doğrultusunda yüklenen uygulamalar da dahil olmak üzere. Bazen yüklenen uygulamalarda ipin ucunun kaçtığı durumlar bile olur; bir süre sonra uygulama cenneti ya da çöplüğüne dönen bir cihaza sahip olabiliriz. Hatta bazen, hangi uygulamayı ne için yüklediğimizi, hangi bilgilerimizi orada tuttuğumuzu veya ne için kullandığımızı bile unutabiliriz.

ıosta-yenilik

Mobil hayatın vazgeçilmezi olan bu uygulamalar farklı şekillerde kullanılabiliyor ve pek çok isteğimizi kısa zamanda yapmamızı sağlıyor. Kiminde özel bilgilerimizi, şifrelerimizi, özel doküman ya da fotoğraflarımızı saklıyoruz, kiminde başkalarının görmesini istemeyeceğimiz yazışma, not ya da sohbet bilgilerimiz yer alıyor olabilir. Ve çoğu zaman bunların ne şekilde olursa olsun başkaları tarafından görünmesini istemiyoruz. Tatsız ve sorun olabilecek bu gibi durumlarla karşılaşmamak için uygulamalarımıza bir güvenlik duvarı örmemiz gerekiyor.Böylesi bir güvenlik önlemi almak için temelde 2 yöntem mevcut;

  1. Uygulamaları gizlemek.
  2. Uygulamayı uygulama ile saklamak; Apple Store’dan araştırarak, uygulamalarınızı kilitleyecek,görünmelerini engelleyecek ya da görünümlerini değiştirebilecek farklı uygulamalarla bu sorunu halletmeniz mümkün.

Peki, farklı bir uygulama indirerek, uygulama saklamayı tercih etmiyorsak, cihazımızda uygulamaları nasıl gizleyeceğiz?. Normalde Apple, İOS sistemindeki sabit uygulamaları düzenleme imkanı sunmuyor ve bunlar silinemiyor. Ancak bunları görünmez kılmak mümkün. Tabii ki, belirtilen yöntemin İOS 9.1 ve 9.2 yazılımları için geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var;

ıos-uygulama-rehberi

  • Cihazınızda yeni bir klasör açın; istenmeyen ya da gizlenecek uygulamaları bu klasörde toplayın. Klasörü istediğiniz yerde ve isimde açabilirsiniz.
  • Bu klasör altında da yeni bir sayfa oluşturun ve uygulamaları tekrar bu ikinci yeni sayfaya taşıyın
  • Klasörde tekrar yeni bir sayfa oluşturun ( bu 3. Yeni sayfa olacak ) ve uygulamaları bu yeni sayfaya nakledin
  • Üçüncü sayfada, eliniz uygulama üzerindeyken ana ekran tuşuna bir kere basın

Bu şekilde, uygulama tamamen kaldırılmış olmayacak ama gizlenmiş olacak. Ta ki, cihazınızı tamamen kapatıp tekrar açana kadar. İhtiyaç durumunda kapatıp açma işleminden sonra aynı adımları izleyerek, uygulamaları görünmez hale getirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*