iOS 9.3 Sürprizi: Night Shift

iOS’un yeni gelen 9.3 güncellemesinde kimsenin beklemediği ama kullanınca çok da ihtiyacımız olduğunu farkettiğimiz bir yenilik ile geldi. Kendisi Night Shift olarak biliniyor. Yeni özellik cihazın gece kullanımını sağlıklı hale getirmesi için tasarlanmış. Mavi ışık dengesini saate göre ayarlayarak sağlıklı bir kullanım imkanı sunuyor. iOS 9.3 güncellemesi ile gelen yenilikler arasında en dikkat çekeni kesinlikle Night Shift (Gece Değişim) modu. Peki bu mod ne işe yarıyor, aktifleştirildiğinde cihazda neler değişiyor, bütün iOS 9’lu cihazlarda kullanılıyor mu? İşte ayrıntılar…   ios-9-night-shift-tanitim

Nedir bu Night Shift ?

Nasıl yapıldığına geçmeden önce ne olduğunu anlatalım Night Shift modunu en kolay şekliyle açıklamak gerekirse; Gece seçtiğiniz bir zaman dilimi için  otomatik bir şekilde cihazın renk sıcaklığını gözümüzü yormayacak düzeye alınıyor. Bu şekilde gözü koruyan bir özellik ünvanını alıyor (Çok kullanım tabiki yine gözü rahatsız edecektir.). Gün boyunca maruz kalınan ve vücudun biyolojik saatini alt üst eden ve gece uyumamızı zorlaştıran parlak mavi ışığın etkisini gece azaltma imkanı sağlayan Night Shift modu iOS 9.3 güncellemesiyle hayatımıza giriyor

iphone-night-shift

Nasıl Aktifleştireceğiz?

iPhone veya iPad ekranının renk sıcaklığı ile ilgili olan Night Shift modu güncellemeyi yüklediğimizde “Ayarlar” sekmesinin içinde kapalı olarak geliyor. Aktifleştirmek için Ayarlar – Ekran ve Parlaklık menüsü içinde Night Shift olarak ulaşabilir ve Zamanlama sekmesini Gün Doğumundan Gün Batımına olarak veya istenen iki saat arasında seçiminize bağlı değiştirebilirsiniz. iOS kullanıcıları “rahatsız etme” modunda bu kısmı tecrübe etmişti. İsterseniz elle aktifleştirip, tekrar kapatabilirsiniz; tercih sizin.

ios-9-night-shift

 Night Shift’te ince ayarlar

Night Shift ayar ekranında solda “Daha Az Sıcak” ve sağda “Daha Fazla Sıcak” yazılı iki seçenek mevcut. Varsayılan olarak seçtiğinizde renk sıcaklığı tam ortada duruyor. Ancak bunu değiştirerek ekranın daha sıcak veya daha soğuk renklere sahip olmasına karar verebilirsiniz. Ortası karar gibi görünüyor. Soğuk taraf mavi ışık etkisini arttırırken sıcak taraf azaltır. Ancak sapsarı bir ekran da hiç bir fayda sağlamayacaktır. Hatta yansıma imkanı vermediğinden ekranı kararmış gibi görebilirsiniz.

ios-9-night-shift-modu

Nigh Shift’i herkes kullanabilecek mi?

Gece telefonla bitmeyen ilişkimiz herkesin malumu bu yüzden Night Shift hayat kurtarıyor. Ancak iOS 9.3 yüklü tüm cihazlarda aktifleştirilemiyor. Çünkü 64-bit işlemciye gereksinim duyuyor. O yüzden iPhone 5s ve daha üst modelleriniz olmalı. iPad’ler de ise  iPad Mini kullanıyorsanız iPad Mini 2 ve daha üst, iPad Air kullanıyorsanız iPad Air veya daha üst bir modele sahip olmanız, ve son olarak 6. Nesil bir iPod Touch kullanmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*