IOS 9.3 Güncellemesi İpad 2’leri Bozdu

Apple tarafından yayınlanan güncellemeler; yazılım geliştirme, daha önceki yazılım versiyonlarındaki hataları düzeltme ve güvenlik açıkları ile ilgili yamalar için yapılıyor. Dolayısıyla her yeni gelen güncellemenin, bir öncekinden daha iyi olması gerekiyor. Ancak son yayınlanan IOS 9.3 güncellemesi, eski modeller olan İPhone 4S ve İPad 2 de bazı talihsiz sorunlar yaşanmasına neden oldu.

IOS-9.3-Guncellemesi

Mart ayı başında 9.7 inçlik yeni IPad Pro ve IPhone SE modelinin tanıtıldığı Apple etkinliğinde yayınlanan IOS 9.3 güncellemesi, çok kısa bir süre içerisinde geçici olarak geri çekildi, bir süre sonra ise tekrar yayınlandı. Bunun sebebi olarak bir süre sonra resmi bir açıklama yapan Apple, özellikle güncelleme gelen IPad 2 lerle yaşanan donma veya cihazların tekrar açılmaması gibi sorunlar nedeniyle IOS 9.3 ü geri çektiğini açıkladı. Son iki yılda piyasaya sürülen diğer Apple cihazlarında ise böyle bir sorun yaşanmıyor.

IOS-9.3-güncellemesinde-sorun

IOS 9.3 güncellemesinde sorun, cihazlarına bu yeni güncellemeyi yüklemek isteyen kullanıcıların ekranlarına Apple ID şifresi istene bir ekranın gelmesi ile başlamıştır. Şifre doğru girildiği halde ekran, şifreyi kabul etmemiş ve şifresini tamamen unutan kullanıcılarla birlikte, telefonlar kilitlenmişti. Apple ise hatayı kabul etmiş, ancak kullanıcıların şifrelerini yanlış girdiklerini iddia etmişti. Telefonları bu şekilde kilitlenen kullanıcıların; itunes hesabını kullanarak bir masa üstü bilgisayardan hesaplarına girmeleri gerekiyor.

iCloud hesabını açtıktan sonra, Ayarlar-Cihazlarım sekmelerini izleyerek çıkan ekranda cihazınızı görmeniz şart. Eğer göremiyorsanız, tekrar etkinleştir işlemi yapmanız, eğer kilitli cihaz görünüyorsa, cihazlarım sekmesinden kilitli cihazı silmeniz ve yeni yazılımı yükledikten sonra tekrar eklemeniz gerekiyor. Apple ise çözüm olarak; iCloud’a masa üstü bilgisayardan girip, Apple ID şifremi unuttum seçeneğini seçip, yeni şifre belirlemelniz, sonra da IPhone’umu Bul bölümünden bütün cihazlarınızı silmeniz gerekiyor.

son-yayinlanan-IOS-9.3-guncellemesi

Apple’ın yeniden yayınladığı 13E236 sürümlü IOS 9.3 güncellemesi ile bu sorunlar giderilmiş oldu, ancak eski IOS 9.3 güncellemesini yüklerken Apple ID şifresi istenmesi nedeniyle cihazları kilitli olan kullanıcıların, mutlaka bilgisayarlarından ITunes bağlantısını kullanarak kilidi açmaları ve yeni sürümü yüklemeleri gerekiyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*