iOS 6 tanıtıldı ve özellikleri açıklandı!

WWDC etkinliğinden önce iOS 6 duyurulacak diye haberler çıkmıştı. Ancak bunlar ne kadar doğru tam kesin bir bilgi yoktu. 11.06.2012 tarihinde WWDC etkinliği düzenlendi ve iOS 6 tanıtıldı. iOS 6 ile gelen tüm özellikler etkinlikte sunum şeklinde anlatıldı.

Şimdi iOS 6 hakkındaki özelliklere teker teker geçelim.

Siri yenilendi!

iOS 6‘da Siri yenilenmiş durumda. Tweet gönderme, istediğiniz uygulamayı açma gibi özellikler kazandı. Ayrıca Siri’ye 15 dil seçeneği de eklendi. Ancak Türkçe bu seçenekler arasında yerini alamadı. Ayrıca Apple, lider araba şirketleriyle iletişime geçerek arabalara Siri entegresi yapmayı da planlıyor.

Photo Stream

Bu özellik ile birlikte, iPhone telefonunuz üzerinden arkadaşlarınızla resimlerinizi paylaşabileceğiniz bir alan oluşturuldu. iCloud üzerinden sağlanan bu hizmet ile sosyal ağlar üzerinden değilde bu arabirim üzerinden hızlıca fotoğraf gönderimi yapabiliyorsunuz.

Facebook özelliği

iOS 5 ile birlikte Twitter özelliği gelmişti. Şimdi de iOS 6 ile birlikte Facebook entegresi geldi. Siri bununla beraber Facebook özelliğine kavuşmuş oldu.

Passbook

Bu araç sayesinde bilet ve rezervasyon bilgilerinizi girebiliyorsunuz. Bu özellik iOS 6‘ya dahil edilmiş. Ayrıca bu araç, randevu günü ve saatinde size uyarıda vermekte…

3D Harita özelliği

Apple‘ın Google Maps’i bırakacağı çok önceden duyulmuştu. iOS 6 ile birlikte Apple artık kendi geliştirdiği 3D harita sistemine de geçmiş bulunmakta. Bu haritalar henüz geliştirilme aşamasında. Ancak ABD sınırlarında kullanılabiliyor. Uygulama ile birlikte ücretsiz navigasyon özelliği de sağlanacak. Ayrıca gerçek trafik bilgilerini de bu uygulama sayesinde öğrenilebilecek.

Diğer gelen özellikler ise;

 1. Reddettiğiniz çağrıyı aktarma gibi özellik eklenmiş. Yani çağrıyı reddettiğinizde 1 saat sonra anımsat, eve gidince anımsat gibi özellikler gelmiş.
 2. Do Not Disturb özelliği gelmiş. Bu özelliği aktif ettiğiniz halde hiç bir bildiri sizi rahatsız etmiyor.
 3. FaceTime artık şebeke üzerinden de çalışıyor.
 4. Şarkıları alarm olarak ayarlayabiliyorsunuz.
 5. Kişisel güvenlik yöntemleri geliştirilmiş.
 6. Çevrimdışı okuma ile, bir belgeyi iCloud’a kaydederek çevrimdışı bir anda da okuyabilirsiniz.

iOS 6 ‘dan yararlanamayacak cihazlar

iPad, iPhone 3GS ve önceki sürümleri, iPod Touch 4.nesil iOS 6 ile bağlantısı olmayacak cihazlar arasında.

 

11 yorum

 1. Ellerine sağlık Semih.

 2. Eline sağlık çok sağlıklı bir konu olmuş.

 3. Çok güzel bir inceleme olmuş teşekkür ederim.

 4. Yeni iOS bomba gibi desenize…Elinize sağlık

 5. ya arkadaşlar ipod thoch 4.nesile siri gelicekmiii

 6. benm telefonum 3gs ios 6 cokda güzel kullanıyorum yanlıs bilgi vermeyin

 7. İphone 3GS im var iOS 6 gayet rahat bir sekilde çalışıyor

 8. iOS 6 yı yüklemek için hiçbir sebep bulamadım.

  • Nasıl yani ? iOS 6’da öyle büyük bir değişiklik olmasada bazı konularda rahatlatıcı özellikler gelmiş. Örnek vermek gerekirse Rahatsız Etme özelliği şahsen benim işime yarıyor daha sonra arayan kişiyi meşgüle vermek veya mesaj yoluyla birşeyler söylemek ( musait değilim sonra ararim seni gibi ) en önemlisi Türkçe harflerin gelmesi benim işimi daha kolaylaştırdı. ( i.ç.ğ.ö.ü )

 9. ben ip 4 32 gb kullaniyorum suanki surum 5,1,1 ios 6,0,1 yapmak istiyorum tel jalbrek li nasil yaparim yaparsam jalbrek isi oluyor diyolar bozmak istemiyorum endiselerim var sizce nasil olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*