IOS 10’un Muhteşem Özellikleri

IOS 9 un tanıtıldığı Haziran 2015 den beri iphone ve ipad kullanıcılarının en çok merak ettiği; IOS 10 un ne zaman yayınlanacağı oldu. Bunun nedeni de IOS 9 ile haritalar, Apple uygulamaları ve kişisel asistan programları ile pek çok yenilik gelmiş olsa da, asıl yeniliklerin IOS 10 için saklandığı dedikodusu oldu.

IOS-10 (3)

Apple’ın iphone ve ipad cihazları için geliştirdiği kendine has yazılım sistemi olan IOS’un yeni sürümü olan IOS 10’un Apple Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2016 da açıklanması bekleniyor. Bu konferansta ayrıca IMac OS işletim sisteminin son sürümü olan OS X Yosemite’ın de yenilenmesi bekleniyor. Her yıl haziran ayında yapılan bu konferansın tam tarihi ise henüz netlik kazanmadı. Konferansta açıklanması beklenen yeni sürümlerin mobil cihazlara yüklenme tarihinin ise; eylül ayı olması bekleniyor. Bu eylülde açıklanacak bir başka Apple sürprizi ise; merakla beklenen Iphone 7 olacak.

IOS-10 (1)

Peki IOS 10 Apple kullanıcılarına ne yenilikler getirecek? Yeni sürüm ile ilgili gelen ilk dedikodu; IOS 10’un daha önce yüklenmiş istenmeyen veya kullanılmayan borsa, ipuçları, game center gibi kendi Apple uygulamalarını artık gizlemeye izin vereceği oldu. Bu uygulamalar, cihaz üzerinden veri kullandığı için iphone veya ipadlerde hem kısa sürede pilin bitmesine neden oluyordu, hem de cihazların performansını düşürüyordu. Bu uygulamaları silmek yerine en azından gizlemeye izin vermesi ve böylece ekranın boşaltılması ise, uygulamaları istemeyen kullanıcılar açısından bir başarı olarak nitelendiriliyor.

IOS-10 (2)

Beklenen ikinci yenilik ise, IOS 9 da güçlenen “rootless” güvenlik sisteminin, IOS 10 da tamamen devreye girerek telefonun kırılmasını engellemesi oluyor. Bu da başka ülkeden alınan telefonu kırabilen hackerlar için her şeye baştan başlamak demek oluyor.

IOS 10 ile gelmesi beklenen bir başka yenilik; HomeKit uygulaması ile sahip olunan tüm Apple cihazlarının kontrol edilmesi oluyor. Aslında bu Türkiye’deki kullanıcıları pek ilgilendirmiyor çünkü bu yeni uygulama daha çok Apple ev cihazları için geliştirilmiş bir uygulama olacak.

Özellikle telefonunu daha çok iş için kullanların çok sevineceği bir başka yenilik ise; Icloud Voice Mail özelliği olacak. Bu uygulama ile telefon açılamadığı zaman, Siri’ye benzeyen bir ses devreye girerek telefonun neden açılamadığı söyleyecek ve varsa mesajı alacak. Yani bu yeni özellik ile telefonunuz, bir nevi kişisel asistan gibi çalışacak. Siri’nin görevi ise gelen bu sesli mesajları, yazıya dökmek olacak.

Bunun dışında, IOS 9 ile çeşitlenen emoji ifadeleri, IOS 10 ile çok daha fazla ve eğlenceli bir hale gelecek. IOS 10 ile 74 yeni karakterin emoji uygulamasına gelmesi bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*