iOS 10’da İstenmeyen Uygulamalar Gizlenebilecek

Akıllı telefon ve tabletlerinizde önceden yüklenen; ancak istemediğiniz uygulamalarda hangi marka, üretici veya işletim sistemine sahip olması fark etmeksiniz ön yüklü olarak durmaktaydı. Ancak Apple İOS 10 güncellemesinin geleceğini bildirmesiyle istemediğiniz uygulamaları gizleyebileceğini duyurdu. Apple haziranda İOS 10 güncellemesini beta olarak sunacağı biliniyor.

ios-10 (1)

Apple İOS 10 güncellemesin haziran ayında gerçekleştireceğini söyleyen Apple, bunun yanında birçok merakı da beraberinde getirdi. Daha öncesinde müşterilerin Iphone ve Ipad’lerinde gereksiz olarak nitelendirdiği uygulamaları, sistem bu şekilde algılamıyor ve uygulamaları tamamen kaldırmıyordu. Ancak Apple İOS 10 güncellemesiyle her ne kadar bu uygulamalar tamamen kaldırılamasa da gizlenebilecek. Bu özellik sayesinde her ne kadar uygulamaları tamamen silemeseniz de, uygulamaları gizleyerek, ekranınızda gereksiz yer kaplamasını engelleyebileceksiniz.

Apple İOS 10 güncellemesi hakkında biraz bilgi vermekte yarar var. Apple’in CEO’su olan Tim Cook’un yaptığı açıklamaya göre daha önce bazı müşterilerinin Iphone ve Ipad’inde daha öncesinde yüklü olan uygulamaları silmek istediklerini söylediklerini ve ayrıca kendilerinin de bu konuda hem fikir olduğunu dile getirdi. Ancak bazı uygulamaların silinmesiyle Iphone ve Ipad’te bazı sorunlarında beraberinde getireceğini ekledi. Iphone ve Ipad’de istemediğimiz uygulamaların bulunduğu bir gerçektir. Hatta bazı Apple uygulamalarının, bazı ülkelerde kullanamadığı da söylemek mümkün. ( örneğin Türkiye’de Iphone uygulamalarından biri olan Wallet’i kullanma imkânımız bulunmuyor; ancak telefon ekranından da silemiyoruz. Bu nedenle telefon ekranında gereksiz yer tutuyor.) Bu gibi nedenlerden sonra Apple bu işe el atmaya karar vermiş olacak ki, Apple CEO’su Tim Cook; uygulamaların silinemeyeceğini; ancak görünmez yapabileceği bir uygulama üzerinde durduklarını bildirdi.

ios-10 (3)

Apple İOS 10 güncellemesinin içerisinde bulunan bazı kod satırları, bu uygulamanın kullanılmasını sağlayacak. İOS 10 içerisinde olacak olan kod satırları ile her ne kadar istenmeyen uygulamalar silinemese de, gizlenebilecek. Şunu da unutmamak gerekir, Apple bu konu hakkında kesin bilgi vermekten kaçınıyor. Gelen bazı söylentiler ışığında bu uygulama Iphone 7’ de önceden yüklü olarak gelebilir. Daha kesin bilgiler için Apple’ın yapacağı WWCD konferansı merakla gözlerle bekleniyor. Tahminlere göre bu toplantı 13 ile 17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Apple’ın merakla beklenen İOS 10 güncellemesi hakkında kesin bilgileri o zaman öğrenebileceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*