iMessage

iMessage Yasaklanır Mı ?

Yasaklama internet siteleri için gelirdi fakat bir uygulama için geldiği pek görülmeyen bir durumdu. Sanırım akıllı ceplerin kullanımın artması sonucu uygulamalarında yasaklanacağına şahit olacağız. İşte yasak getirilmesi düşünülen uygulama: iMessage.

iMessage

Aslında uygulamaya getirilmesi düşünülen yasağın sebebi güvenlik olduğu iddia ediliyor. Bazı ülkelerde tehditlerin kaynağı sosyal mesajlaşma ve sohbet programları. Ülkeler meydana gelen ve ulusal çapta bulunan tehditler için yasaklama ile çzöüm getirmeye çalışıyor. Bunların başında da iMessage geliyor. Apple ürünleri güvenilir olması ile avantaj sağlar. Fakat uygulamalar ile kullanıcılar dosya ve yazışmaları ücretsiz yapabildiği mesajlaşma platformu vasıtası ile güvenliği tehdit etmekle suçlanıyor. Örneklerden biri Suudi Arabistan’da eylemcilerin WhatsApp üzerinden mesajlaşmaları. Bu yüzden şebeke radarlarına yakalanmadıkları söylenmekte.Aslında yakalanan eylemcilerin taktik geliştirerek sosyal mesajlaşma platformlarını kullandıkları açıklamaları ile ortaya çıkmış. Suudi Arabistan’da bu tarz uygulamalardan sadece iMessage değil  Viber, WhatsApp, Skype gibi platformların da yasaklanabileceği söyleniyor.

Teknoloji beşiği ve Apple kullanıcı sayısı fazla olan Amerika’da yasaklama düşünülen arasına girer mi bilinmez ama bu tür tehditlerle mücadele etmeye başladığı bir gerçek. Apple’ın ücretsiz mesajlaştığı ve dosya transferi gerçekleştirdiği iMessage hizmeti Federal Uyuşturucu ve Mücadele İdaresi tarafından dinlenemelerinde sıkıntı yaratttığı ortaya çıkmakta. iMessage, kontrollere ve dinlemelere olanak vermiyor. Uygulamanın bu denli güvenli olması Amerikan Savunması için büyük bir tehdit oluşturduğu ve yasaklanması istenmekte. Bakalım yasak mantığı mı yoksa kullanıcı istekleri mi başarılı olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*