Apple Hindistan kullanılmış iphone
Apple Hindistan kullanılmış iphone

Hindistan Apple’ın ülkede kullanılmış iPhone satma planını reddetti

Bloomberg’te yer alan ve Hindistan telekomünikasyon bakanlığı yetkilisinin kaynak gösterildiği habere göre, Apple’ın ülkede kullanılmış iPhone satma planı reddedildi.

Apple, iPhone satışlarının pazarın yüzde 2’sini oluşturduğu ve piyasadaki telefonların yüzde 80’inin 150 dolardan daha düşük fiyatla satıldığı Hindistan’da, kullanılmış iPhone satışı yaparak belirli bir pazar edinmeyi umuyordu. ABD’de başlattığı upgrade programı çerçevesinde kullanıcılardan geri satın aldığı kullanılmış iPhoneları Hindistan’da düşük fiyatlarla satmayı uman şirketin planları, bakanlık tarafından Samsung ve diğer firmaların bu plana muhalefet etmesi nedeniyle reddedildi.

Yeni kurulan lobi grubu geçen ay hükümete bir mektup yazarak Apple’ın talebini reddetmelerini istemişti. Hindistan Mobil ve İletişim Kurulu’nun arkasında faaliyet gösteren lobi grubundaki şirketlerden birisinin, Apple’ın dünya çapındaki en büyük rakibi olarak görülen Samsung olduğu biliniyor.

Apple dünya genelinde özellikle Hindistan ve Çin gibi büyük pazarlarda en büyük rakibi olan Samsung ile rekabet edebilmek adına çeşitli programlar geliştiriyor. Ancak Apple karşıtı akıllı telefon üreticilerinin bu ülkelerde yürüttüğü lobi faaliyetleri şirketin karşısına Hindistan’daki ret durumu gibi aksilikler çıkartabiliyor. Geçtiğimiz ay açıkladığı 2016 ikinci çeyrek ciro rakamlarına bakıldığında özellikle iPhone satışlarında düşüş yaşayan şirketin, önümüzdeki zaman diliminde atacağı adımlar oldukça kritik olacaktır.

Yaşanan bu durum Apple için bir aksilik olarak görünse de, şirketin ülkedeki ilk Apple Store’u açmak da dahil olmak üzere Hindistan’taki büyüme planlarını kararlılıkla sürdüreceği düşünülüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*