Hayatımızda 4.5G Hızı

Bir süredir bütün mobil cihaz kullanıcıların dikkatini çeken şey ülkemizde hayata giren 4.5 G mobil internet hızı. 4.5 G alt yapısının ihaleleri geçtiğimiz yıl yapılmıştı ve merakla hayata geçeceği günü beklemiştik ve o gün geldi. Bir çok kullanıcı 4.5 G hızını deneyimledi bile.

telefon
4.5 G mobil cihazların bir önceki hızı olan 3. Nesil yani 3G den çok daha hızlı. Tabi kırsal ve şehir merkezine göre bu durum şu an için değişkenlik gösterebiliyor ancak ilerleyen günlerde daha istikrarlı bir hale geleceği aşikâr çünkü operatörler de bu işe hayli fazla yatırım yaptılar. Kabaca bahsetmek gerekirse 3 G bağlantı kurduğumuz siteleri 4.5 G ile göz açıp kapayıncaya kadar girmek mümkün, video izlerken bu farkı daha net anlaşılmakta. Ülkemizde ki operatörlerin 3 G ve 4.5 G hızları ile ilgili bazı veriler aşağıda verilmiştir ancak bu hızlar hız testinin yapıldığı konumun operatörlerin baz istasyonlarına mesafesi ile değişeceği için operatörlerin arasında bir sıralama yapmaya imkan vermiyor ancak eski hız ve yeni hızı karşılaştırmanızı sağlayacaktır.

Operatörlerin 3 G hızları

Vodafone            – 3 G indirme hızı 9.67 mb  – yükleme hızı 2.41 mb

Türkcell                – 3 G indirme hızı 8,07 mb  – yükleme hızı 2,30 mb

Türk Telekom      – 3 G indirme hızı 9,62 mb   – yükleme hızı 1,43 mb

Operatörlerin 4.5 G hızları

Vodafone            – 4.5 G indirme hızı 31.18 mb  – yükleme hızı 19.55 mb

Türkcell                – 4.5 G indirme hızı 33.55mb  – yükleme hızı 21.82 mb

Türk Telekom      – 4.5 G indirme hızı 54.00 mb   – yükleme hızı 41.21 mb

Mobil cihazların internet hızlarının bir hayli arttığını söyleyebiliriz. Sizde 4.5 G ayarlarınızı yapıp bu hızlara ulaşmak isterseniz yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikli olarak 4.5 G uyumlu bir cihaza ve sim karta sahip olmanız gerekiyor. Sim kart için operatörünüze başvurmanız gerekli.

Samsung cihazlar için 4.5 G ayarı ise şu şekilde. Ayarlar menüsünden mobil şebeke modu seçeneğine girdikten sonra şebeke moduna tıklamanız gerekiyor. Çıkan seçeneklerden 2G/3G/4G otomatik seçeneğini seçmeniz yeterli.

samsung-galaxy-a8

İphone cihazlarda 4.5 G ayarı ise şu şekilde. Ayarlar menüsünden hücresel seçeneğine girdikten sonra hücresel veri seçeniğini tıklamanız gerekiyor. Açılan ekranda ses ve veri kısmını açıp karşımıza gelen seçeneklerden LTE seçeneğini seçmeniz yeterli.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*