Googlebot Iphone’dan Androide Geçti

GoogleBot uygulaması daha öncesinde mobil web tarayıcıları için temel aldığı, gözlemlediği akıllı telefonlar Iphone’du. Ancak bu durum 18 Nisan’da değişti ve googleBot web tarayıcıları için temel aldığı uygulamalar androide geçti.

google-boot

GoogleBot Nedir?

GoogleBot’tan biraz bahsedecek olursak, Google arama motoru örümceği olarak da nitelendirilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere Google’ın kullandığı bir sistemdir. Bu internet örümcekleri sayfaları ziyaret ederek inceler ve Google’daki sayfaları, siteleri dolaşarak sayfa ve site hakkında bilgi toplar.  Bunun sonucunda bir nevi beğendiği, içeriğini gösterebileceği siteleri Google Arama Motoru’nda çıkmasını sağlar. GoogleBot, Google Arama Motoru için bir index (içerik listesi) oluşturur. Kabaca özetleyecek olursak bu Google örümcekleri sitenizi inceler ve Google Arama Motoru indexinde çıkıp çıkmayacağına karar verir.

Iphone’dan Android’e

Google bu örümceği Iphone’dan aldı ve android uygulamalarında kullanılmasını sağladı. Bu örümcek mobil cihazlarınızda incelediğiniz web sitelerine, sayfalara bakarak, mobilde sayfaların ve sitelerin nasıl göründüğüne bakar. Eskiden bu örümcekler iOS 8.3 işletim sistemine uygun olarak davranıyordu. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum 18 Nisan’da değişti. Örümcekler Android 6.0.1 Marshmallow sürümüne sahip  Google Nexus 5X’ e uygun olarak hareket etmeye başladı. Bu değişikliğin başlıca nedenlerinden biri Iphone’un web aramasında Safari kullanırken android web tarayıcılarının Google Chorme’a uygun olmasıydı. GoogleBot’ların, yani nam-ı diyar örümceklerin Iphone’dan android cihazlara geçmesinin bir diğer nedeni de yapılan değişikliklerle HTML5 gibi yeni web teknolojilerini kullanan web sitelerini kavraması daha kolay olmasıdır.

Google-Bot-android

Sonuç Olarak

Bu değişiklik Google tarafından sembolik bir hareket olarak değerlendiriliyor. Google, bu hareketin, herkes tarafından kolayca fark edebileceği bir durum olmadığını dile getirdi. Google, bu değişikliğinin hissedilmeyeceğini söyledi. Android uygulamalarında, GoogleBot, örümcekler ya da botlar tablet ve akıllı telefonlarda web sitelerini araştırmaya devam edecek. Site ya da sayfa sahibiyseniz GoogleBot sayesinde Google Arama Modu’nda içerik listesinde çıkabilir. Eğer bu örümceklerin sitenize ya da sayfanıza gelmesini veya ziyaret etmesini istemiyorsanız da gerekli sistemler sayesinde sitenize girişinize engelleyebilirsiniz. Ayrıca tam tersi bir durumu istiyorsanız da GoogleBot’ların yapılan bu değişiklik yüzünden ziyaret edip etmediğini ya da ziyaret edilip edilemeyeceğini  incelemek istiyorsanız Google’ın Fetch and Render aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*