Google Yeterince Güvenli Mi?

Dünyanın en büyük arama motoru Google, yeterince güvenli mi? Araştırmacılar bu konuda endişeli!

Web sitesi verilerini istatistikleyen Alexa’ya göre dünyanın en çok hit alan sitesi Google. Ama güvenlik uzmanları Google’ın son derece güvensiz olduğunu söylüyor.

Google’la ilgili yapılan araştırmalara göre saldırganlar Google’ın giriş sayfaları üzerinden kullanıcıların oturum bilgilerine erişebiliyor ve Google’dan indirilen dosyalardan haberdar oluyorlar. Tüm bu veriler de kullanıcılarla ilgili tüm faaliyetleri gözetleme imkanı veriyor. Sonuç olarak, Google, ciddi bir güvenlik açığı barındırıyor.

Araştırmacı Aidan Woods’a göre Google’ın “bug bounty” adlı yazılımı güvenlik açıklarını kapamada yeterince etkili değil. Woods, kendi blog sitesinde saldırganların Google’ın açıklarından yararlanarak sahte kimlikle nasıl gerçek kimlik sahipleri gibi hareket edebileceklerini gösteriyor. Google bünyesinde bu sorunun bir çözümünün olmadığını belirten Woods, saldırganların kötü amaçlı yazılımları Google içerisine kolaylıkla atabildiklerini ve uluslararası siber saldırılarda hackerların Google’ı bir kalkan veya paravan olarak kullandıklarını söylüyor.

Woods, Google’ın güvenlik açıkları konusunda yeterince çalışma yapmadığını belirterek, şirketin alternatif çözüm yolları bulmasını ve bunun için de kullanıcılarını uyarması gerektiğini düşünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*