Google Gerçekten Nereye Gittiğinizi Takip Ediyor Mu?

Hemen hemen herkesin merak ettiği konu Google aramalarının, Gmail’in ve Google Haritalar gibi uygulamaların nasıl bedava olduğu konusudur. Google kullanıcıların bilgilerini konusunda uzman olan mühendislere vererek reklamcılara satmaktadır. İşte buradan sağlanan finansmanlar ile de uygulamalar kullanıcıların hizmetine bedava olarak sunulmaktadır. Kullanıcılar Google haritalar uygulamasını kullandıklarında Google kullanıcıların nereye gittiklerini izler. Eğer ki kullanıcı bir kafeye gitmek için yol tarifi alıyorsa Google’nin kullanıcının nerede olduğunu bilmesi gerekmektedir. Gerek mobil gerekse web uygulamalarından bakıldığında Gooogle’ın kullanıcılarını ne derecede takip ettiği görülmektedir. Uygulama kullanıcılara gitmek istedikleri yere yürüyerek mi, arabayla mı yoksa toplu taşıma ile mi gidileceğini kullanıcılara sormaktadır.

Google Konum Geçmişi Nasıl Kapatılır?

Konum geçmişinin kapatılması için gerekli olan internet sitesine girildikten sonra sol tarafta yer alan etkinlik geçmişini kapalı duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu sayede Google’nın konum geçmişini kaydetmesi engellenmiş olmaktadır.

Android ve İOS

Kullanıcılar Android cihazlarında konum geçmişlerinin kaydedilmesini engellemek için google ayarları- konum- konum geçmişi- kapalı yollarını izleyerek yapabilmektedirler. İOS’ta ise kullanıcılar Google haritalar uygulamasını kullanmıyorlarsa yapmaları gereken bir şey bulunmamaktadır. Eğer ki Google haritalar uygulaması kullanılıyorsa ayarlar- gizlilik- konum servisleri- google haritalar- uygulamayı kullanırken seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir.

Diğer Google Servisleri

Google ayarlar kısmında bulunan Google servisler bölümüne tıklandıktan sonra sol tarafta yer alan etkinlik kontrolleri kısmından cihaz bilgileri, Google Voice etkinlikleri, Youtube arama ve izleme geçmişleri Google ile paylaşılması istenmiyorsa ilgili başlıklar altındaki butonlardan kapat seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Google kullanıcı bilgilerini, kullanıcıların bulundukları konuma yakın olan kullanıcıların daha önce Google üzerinden aratmış oldukları anahtar kelimeler ile ilgili reklamları önlerine getirmek için bu bilgileri reklam sahibine satmaktadır. Kullanıcılar da böylelikle farkında olmadan Google reklamlarına tıklamaya teşvik edilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*