“Gece Modu” Android N Sürümüne Geliyor

Günümüz ihtiyaçları doğrultusunda sürekli güncellenen işletim sistemleri kullanıcıların sinirlerini bozsa da aslında herkesin güncel ihtiyaçları doğrultusunda ilerlemekte.  “Gece Modu” Android N sürümüne geliyor ve bunun ön izlemesini de Google’ın tablet ve akıllı telefonlarına bu özelliğin ekleneceğini herkes az çok biliyor artık.

gece-modu (2)

“Night Shift”  özelliğini bulunduran Apple akla gelen olsa da benzerlikler aslında fazla. Night Mode adı verilen bu özellikte ise tıpkı Apple’da ki gibi telefon ekranınızın geceleri renk derecesine göre otomatik algılama ile ayarlanacak. Yalnız telefonunuzu biraz kurcalamanız gerekecek zira gizli ayarlar menüsüne konulan bu özellik yeni işletim sisteminin sürümüne Google tarafından henüz remi bir açıklama bulunmadı zira tam bir özellik mi yoksa sadece bir tecrübe mi olacağı henüz kesinliğe kavuşmadı.

“Gece Modu” Android N sürümüne geliyor geçtiğimiz haftalar da deneme sürümü yayınlanan Android sürümünü şayet güncellediyseniz bu özelliğe de sahipsiniz demektir. Tabii bunun için öncelikle sürümü baya bir incelemeniz gerekmektedir zira bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Gece modunu aktifleştirmeniz için ise System UI Tuner’dan girmeniz gereken menü gizli ayar menüsüdür.  Sıralama yapmamız gerekir ise şayet System UI Tuner > Color And Appearanve > Night Mode şeklinde sıralayabilir. Daha fazla özellik arıyorsanız şayet işinizin olmadığı zamanlar da yeni işletim sistemini kendiniz de inceleyebilirsiniz.

gece-modu (4)

iOS ile benzerlik gösterdiğini zaten söylemiştik tıpkı iOS da olduğu gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Dilerseniz belirlediğiniz saat ayarlarına bağlı olarak otomatik olarak Night Mode geçer dilerseniz gün batımına bağlı olarak geçebilir. Saat dilimleri tamamen size bağlı olarak bu özelliği dilediğiniz şekilde aktif hale getirebilirsiniz.

“Gece Modu” Android N sürümüne geliyor ve bu saye de şarj sorununa büyük bir rahatlama sunacak fakat şu an hangi özelliklerin kesin olarak kullanılacağı henüz bilinmiyor. Bahsedilen bu harika özelliklerin resmiyet kazanmaması sanırım tüm kullanıcı oldukça derinden yaralayacaktır.

gece-modu (3)

Google’ın ise Mayıs ayında düzenlenecek olan I/O Geliştirici Konferansında Android N sürümü ve hatta Night Mode ile ilgili yapacağı açıklamalar sonucunda kafalarda ki soru işaretlerini tamamen kaldırması beklenmekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*