Galaxy S6 vs iPhone 6

Son zamanlarda yüksek segmentten telefon alacak olanların yaşadığı büyük ikilem, iPhone 6 mı alınmalı Galaxy S6 mı sorularına karşılık teknoloji dünyası ikiye bölünmüş durumda. Öncelikle bu iki telefonun da birbirinden aşağı kalır yanı olmadığını ve ikisinin de tamamen farklı bir platformun ürünü olduğunu hatırlatalım ve yapacağımız tespitlerle kararı kullanıcılara bırakalım.

Galaxy S6 vs iPhone 6 (4)

Öncelikle yapılan incelemeler ve kullanıcı yorumları sonucu edinilen ilk izlenimlere dayanarak iPhone6’nın bükülme sorunu olduğunu biliyoruz. Buna karşılık Galaxy S6’nın kasası tamamen çelikten oluşuyor ve ekranı Gorilla Glass 4’e sahip.

Bunun yanında iki telefon arasında 9 gramlık bir ağırlık farkı da bulunuyor. iPhone 6 129 gram iken Galaxy S6 138 gram ağırlığıyla ve iPhone 6’ya nazaran farklı renk seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Ekran çözünürlükleri arasında büyük rakam farkı görünse de bu göze çok büyük bir fark olarak yansımadığından alıcı pazarında Galaxy S6’nın 1440*2560 çözünürlükteki ekranı iPhone6’nın 750*1334 değerindeki ekranına nazaran hak ettiği değeri göremiyor.

Galaxy S6 vs iPhone 6-1

Kullanıcıların en çok merak ettiği ve belki de en çok kullandıkları telefon fonksiyonlarından biri olan kamera kapasiteleri ise şöyle; iPhone 6 ‘nın arka kamerası 8mp ve ön kamerası 1.3mp iken Galaxy S6’nın arka kamerası 16mp ve ön kamerası 5mp çözünürlükte. Bu kamera kapasiteleri arasındaki fark konusunda yapılmış olan Apple-Samsung etkinliğinde Samsung’un kamerasının Apple’dan daha iyi olduğu iddiasına cevap olarak Apple’ın başlatmış olduğu iPhone 6 ile çekilmiş fotoğrafların yayınlanması kampanyası kullanıcıları bir başka noktadaki kafa karışıklığına daha itmişti. Kapasitenin sabit tutulup fonksiyonları lenslerle desteklenen iPhone ların en büyük artısı ise çıkarılan her lensin kullanıcıları tarafından büyük beğeniyle karşılanması olduğunu söylemeliyiz.

Son olarak başlangıçta belirttiğimiz gibi iki öncü modelinde farklı platformlarda olduğunu hatırlatalım. Samsung Galaxy S6’da kullanılan açık kaynak kodlu Android işletim sistemi her ne kadar kullanıcıya tamamen öznelleştirme imkanı sunuyor olsa da yanında getirdiği güvenlik zaafından eksi alıyor. Apple iPhone 6’da kullanılan IOS işletim sisteminin de en çok eleştirilen tarafı kişileştirme imkanının olmaması da olsa bu büyük bir özellik olan stabilite ve güvenliği de beraberinde getiriyor. İki modelinde son derece iyi özelliklere sahip olduğunu belirtiyor, kararı size bırakıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*