Eski Cihazlarda iOS 10’u Hızlandırma

Özellikle model olarak daha eski olan iOS cihazlarda 10 sürümünün belli bir zamandan sonra yavaşladığı görülmektedir. Bu durum yeni modellerde çok fazla rastlanılmasa da, eski modeller üzerinde varlığını hissettirmektedir. Bu problem karşısında bazı ufak işlemler ile 10 sürümünü hızlandırmak mümkün olmaktadır.

Cihaz Üzerinde Boş Alan Açın

iOS 10 sürümünün yavaş çalışmasının en büyük sebeplerinden birisi, cihaz üzerinde gereksiz olarak varlık gösteren uygulama ve dosyalardır. Cihazı iOS 10 sürümüne geçiren herkesin, öncelikle cihaz üzerinde yüklü olan uygulamaları gözden geçirmesi gerekecektir. Cihazınızın kotası ne kadar olursa olsun, bu kotayı sonuna kadar kullanmayın. Cihaz üzerinde mutlaka belirli bir boş alan bırakın. Böylece sürümünüz daha hızlı bir şekilde çalışacaktır. Ayarlar menüsü üzerinden uygulamaların kapladığı alanlara bakarak, gereksiz olanları silebilirsiniz.

Otomatik İndirmeleri Devre Dışı Bırakın

iOS 10 sürümü de diğer sürümler gibi arka planda işlem yapabilmektedir. Cihazın sizin talimatınızın dışında arka planda işlem yapması, cihazın işlemcisine fazla yük binmesine neden olmaktadır. Bu da sürümü gereğinden fazla yavaşlatmaktadır. Son sürümlerde bu duruma rastlanmaz ancak 5 ve 5s gibi sürümler ve aşağısındaki sürümlerde bu durumlara rastlanılmaktadır.

Uygulamaların Arka Planda Otomatik Yenilenmesini Engelleyin

Otomatik güncelleme bir yana, bazı uygulamalar arka planda kendini otomatik olarak yenilemektedir. Twitter ve Facebook gibi uygulamalar zaman akışlarını kendi kendine arka planda yenileyebilen uygulamalardır. Bu uygulamaların otomatik yenilemesini kapatarak, işlemciye gereksiz yük binmesini engelleyebilirsiniz. Böylece iOS 10 daha güvenli ve daha hızlı çalışacaktır.

Efekt ve Animasyonları Devre Dışı Bırakın

iOS 10 sürümünde özellikle geçiş animasyonları ve efektler cihazın hızını büyük ölçüde etkileyebiliyor. Özellikle eski sürümlerde bu durum açıkça görülebilmektedir. Bunun için Ayarlar – Genel – Erişebilirlik – Hareketi Azalt’ı seçerek, cihazı hızlandırabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*