Eski Apple Bilgisayarlara Servet Ödeniyor

Apple’ın eski bilgisayarlarının satışa sunulmasının ardından bir efsane Apple daha servet değerine satıldı.

Apple, bilindiği gibi eski bilgisayarlarına satılığa çıkarmıştı. Yapılan tahminlere göre 1 milyon dolara satılması beklenen bir bilgisayar 815 bin dolara satıldı.

Toplama bilgisayarların revaçta olduğu bir dönemde üretilen Apple-1, anakartı tamamen toplanmış ilk bilgisayar olarak biliniyor. “Celebration” adıyla bilinen bu bilgisayar, 1976’da 666 dolara (günümüzde 2770 dolara denk geliyor) satılan 175 Apple-1’den biri.

Bu 175 bilgisayardan 70’inin varlığı günümüzde biliniyor. Celebration ünitesinin aşırı değerli olmasını sağlayan unsursa başka. Bu ilk Apple-1’lerde bulunan devre kartlarının başka bir cihazda bulunması. İlk Apple’ları Steve Jobs’un ailesinin garajında üretmesiyle bilinen Steve Wozniak’ın dediğinden anlaşıldığına göre bu ürün yüksek ihtimalle bir prototip veya ön üretim modeli.

İlk Apple’lar son zamanlarda koleksiyoncular arasında büyük bir değer kazandı. 2013 yılındaki bir satışta oldukça eski bir Apple-1, internet üzerinden yapılan bir açık arttırmada 387 bin dolara satılmıştı, 2014’te ise bir başka Apple-1 tam 900.000 dolara alıcı buldu.

Bu arada bu satışlardan elde edilecek gelirlerin yüzde 10’luk kısmı Lösemi ve Lenfoma Topluluğu’na bağış yapılacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*