En Değerli Marka Araştırması

Dünya’nın en değerli 500 markası araştırmasında sonuçlar açıklandı. Bu sonuçlar arasında 7 sıra birden yükselen Apple’da yer alıyor.

Brand Finance tarafından yapılan ” Dünyadaki En Değerli 500 Marka ” araştırmasında sonuçlar açıklandı. Listede hiç bir Türk markası bulunmazken, listede ilk sırayı 70.6 ile Apple alıyor. 2011 yılında yapılan araştırmada 8.sırada yer alan Apple, büyük bir başarı ve yükselişle ilk sırada yer aldı. Dünyada gelişen pazarlık olarak bilinen BRIC ülkelerin gelişim başarılarını ” en değerli markalar ” listesine yansırken Çin’in 25, Brezilya’nın 9, Rusya’nın 8, Hindistan’ın ise 6 marka ile yer alırken Türk markalarının hiç biri yer almıyor.

 

Kriz ile lüks markaların değeri arttı.

Dünya 2011 yılında ekonomik kriz ile boğuşuyordu. Bu kriz esnasında büyük markaların yükseldiği de gözden kaçmadı. Brand Finance’ın Türkiye direktörü olan Muhterem İlgüner şöyle dedi ;” Louis Vuitton yüzde 24 artışla 4,9 milyar dolar, Hermes yüzde 9 artışla 3,4 milyar dolar, Polo Ralph Lauren yüzde 6 artışla 3,4 milyar dolar marka değerine ulaşmıştı. Ayrıca, artan marka değerleri ile Prada, Coach, Christian Dior ve Burberry listeye ilk kez girmeye hak kazandı. “

Bir yorum

  1. Geribildirim: Apple Değeri Gitti, Geldi! | Apple Haber ve Bilgi Merkezi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*